Sąd w Elblągu uniewinnił biegłych w sprawie porwania Olewnika

Sąd uniewinnił prawomocnie dwoje biegłych, którzy wykonywali czynności w postępowaniu dotyczącym uprowadzenia Krzysztofa Olewnika. Byli oni oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i sfałszowanie wyników badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika.

O wyroku sądu okręgowego w Elblągu poinformował w środę jego rzecznik sędzia Tomasz Koronowski.

– W sprawie biegłych z postępowania dot. uprowadzenia Krzysztofa Olewnika zapadł dzisiaj wyrok utrzymujący w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Elblągu ze stycznia tego roku, w którym oboje oskarżeni zostali uniewinnieni – wyjaśnił sędzia Koronowski.

Prawomocny wyrok uniewinniający zakończył trwający od 2013 r. proces dwojga byłych pracowników policyjnego laboratorium kryminalistycznego w Olsztynie. Biegli od początku nie przyznawali się do winy.

Niedopełnienie obowiązków

Biegły medycyny sądowej Bogdan Z. był oskarżony o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy w dokumencie z wynikami badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika. Jego przełożona, b. naczelnik laboratorium olsztyńskiej komendy wojewódzkiej policji Jolanta D. oskarżona była o pomocnictwo w tym przestępstwie.

Zarzut sfałszowania opinii dotyczył pobranych w 2006 r. do badań trzech fragmentów kości: z ramienia, biodra i uda. Dwie próbki wykazały zgodność DNA z kodem genetycznym Krzysztofa Olewnika, natomiast jedna wykazała inny od pozostałych profil. W ocenie prokuratury w tej sytuacji ekspertyzy powinny zostać powtórzone, czego nie zrobiono. Według prokuratury dodatkowo biegły miał zataić w wynikach badań fakt odmienności profilu jednej z próbek.

Zarzut niedopełnienie obowiązków przez oboje oskarżonych miał natomiast związek z zaginięciem fragmentów kości badanych w 2006 r., do czego – w ocenie śledczych – przyczynił się niewłaściwy nadzór nad dowodami rzeczowymi.

Zatajone rozbieżności w ekspertyzie powstałej w 2006 r. w Olsztynie spowodowały, że na początku 2010 r. gdańska prokuratura apelacyjna – na wniosek rodziny – zdecydowała się przeprowadzić ekshumację zwłok Olewnika. Wyniki badań próbek pobranych po ekshumacji potwierdziły ostatecznie tożsamość ofiary.

Okoliczności porwania

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, został zamordowany miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Proces w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, oparty na akcie oskarżenia sporządzonym przez śledczych z Olsztyna, toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika – Sławomira Kościuka i Roberta Pazika – na kary dożywotniego więzienia. Osiem osób skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych.

źródło: PAP.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register