To warto wiedzieć przed Biegiem Niepodległości w Elblągu

Ponad 1000 osób znajduje się na liście chętnych do udziału w VIII Elbląskim Biegu Niepodległości oraz Małym Biegu Niepodległości. Na kilka dni przed zawodami przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia.

11 listopada wystartuje jedna z największych imprez biegowych w naszym mieście. To będzie prawdziwe sportowe i patriotyczne święto w naszym mieście. Zarówno dla biegaczy, jak i dla kibiców, których zachęcamy do wspierania zawodników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Biegu Niepodległości.

Dystans i trasa

Uczestnicy VIII Biegu Niepodległości startują na dystansie 10 km (trzy pętle po 3,333 km). Zobacz MAPĘ.

Start Biegu Niepodległości na 10 km zaplanowano na godzinę 13:30, na ulicy Wodnej, w pobliżu Galerii EL i skrzyżowania z ul. Kuśnierską. Później uczestnicy pobiegną ulicami: Wałowa, Stoczniowa, Królewiecka, Pocztowa, Armii Krajowej, 12 Lutego, Hetmańska, Tysiąclecia, Rycerska, Wigilijna, Zamkowa, Wapienna, Bulwar Zygmunta Augusta, Wodna (koniec 1 pętli). Meta będzie znajdowała się tam gdzie start, na ul. Wodnej. Na trasie będą dwa punkty z wodą.

Biuro zawodów

Biuro zawodów Biegu Niepodległości czynne będzie 10 listopada (czwartek) w godz. 15.00-19.00 w Centrum Handlowym Ogrody, przy ul. Płk. Stanisława Dąbka 152 w Elblągu, oraz w dniu imprezy, 11 listopada (piątek), w godz. 9:00-15:00, w Galerii EL, przy ul. Kuśnierskiej 6 w Elblągu. Uczestnicy zobowiązani są do posiadania ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, w celu weryfikacji i odbioru pakietu startowego. W tym roku będzie także możliwość odbioru pakietu startowego za innego uczestnika biegu. W tym wypadku należy stawić się w biurze zawodów z oświadczeniem i upoważnieniem podpisanym przez osobę startującą w biegu (plik do pobrania tutaj) oraz kserokopią dowodu osoby startującej (do wglądu). Na dziedzińcu Galerii EL będzie mieścił się również depozyt, a biegacze będą mogli tam skorzystać z przebieralni. Zobacz MAPĘ ORGANIZACYJNĄ.

Dodatkowe zapisy

W czwartek, 10 listopada, w biurze zawodów w Centrum Handlowym Ogrody oraz w piątek, 11 listopada, w Galerii EL, będzie możliwość zapisania się na VIII Elbląski Bieg Niepodległości (bieg główny i rywalizacja sztafet) do momentu osiągnięcia limitów. Kwota wpisowego nie ulegnie zmianie i wynosi 50 zł (płatność gotówką lub kartą).

Pakiet startowy

Każdy uczestnik Biegu Niepodległości w ramach pakietu startowego otrzyma: numer startowy, agrafki, profesjonalne zabezpieczenie medyczne, medal za ukończenie zawodów, ubezpieczenie NNW, biało-czerwone chorągiewki oraz gadżet-niespodziankę. Ponadto uczestnicy biegu głównego oraz rywalizacji sztafet otrzymają: chip do pomiaru czasu, profesjonalny pomiar czasu, wodę na punktach odświeżania oraz pakiet żywieniowy na mecie. W przypadku wcześniejszego zakupu koszulki okolicznościowej – będzie ona wydawana wraz z pakietem w biurze zawodów.

Nagrody

W VIII Elbląskim Biegu Niepodległości na 10 km pierwszych trzech zawodników i pierwsze trzy zawodniczki w klasyfikacji generalnej otrzymują puchary oraz nagrody finansowe (I – 400 zł, II – 300 zł, III – 200 zł). Pierwszych trzech zawodników i pierwsze trzy zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymują pamiątkowe puchary oraz nagrody finansowe (I – 200 zł, II – 150 zł, III – 100 zł). Sztafety, które w klasyfikacji generalnej zajmą miejsca I – III, otrzymają pamiątkowe puchary.

Rywalizacja sztafet

Podobnie jak w latach poprzednich, w tegorocznym Biegu Niepodległości nie mogło zabraknąć drużyn reprezentujących firmy, instytucje, stowarzyszenia sportowe czy zwyczajnie grupy bliskich sobie ludzi. Sztafeta składa się z trzech osób, a każda z nich ma do pokonania dystans 3,33 km, czyli jedną pętlę. Wynik końcowy sztafety stanowi suma czasów uzyskanych przez wszystkich uczestników sztafety.

Pacemakerzy

W tej edycji imprezy pobiegnie czterech pacemakerów. Są to osoby nadające tempo podczas zawodów, które biegną w taki sposób, aby osiągnąć określony czas na mecie. W VIII Elbląskim Biegu Niepodległości jako pacemakerzy pobiegną: Krzysztof Kraśnieński, Wojciech Bartnicki, Jarosław Mazur i Ewa Mickiewicz, którzy reprezentują Team Karaś Elbląg. Będą oni prowadzili biegaczy na metę tak, aby osiągnąć czas 45, 50, 55 i 60 minut. Pobiegną w jaskrawożółtych, oznakowanych koszulkach. Będą mieli także widoczny z daleka balon z oznaczeniem docelowego czasu.

Mały Bieg Niepodległości

Odbiór pakietów startowych dla dzieci odbywać się będzie w czwartek, 10 listopada, w godz. 15.00-19.00 w Centrum Handlowym Ogrody, przy ul. Płk. Stanisława Dąbka 152 w Elblągu, oraz w dniu imprezy, 11 listopada (piątek), od godz. 9:00 do startu biegów, w Galerii EL, przy ul. Kuśnierskiej 6 w Elblągu. Dokonać tego będą mogli jedynie rodzice lub opiekunowie, którzy dodatkowo podpisywać będą oświadczenie o zgodzie na start swoich dzieci. Organizatorzy zachęcają rodziców, by pakiety startowe odbierali już w czwartek, 10 listopada, by uniknąć ewentualnych kolejek tuż przed startami.

O godz. 11:00 na trasę wystartują pierwsi biegacze, zaczynając od najmłodszych dzieci. W zależności od kategorii wiekowej dzieci będą miały do pokonania dystanse od 50 do 500 metrów. Każde dziecko, które weźmie udział w zawodach, otrzyma na mecie medal.

Limit miejsc w Małym Biegu Niepodległości został już osiągnięty, a to oznacza, że nie będzie możliwości zapisania dziecka w biurze zawodów.

Program Małego Biegu Niepodległości:

 • 10:55    Otwarcie Małego Biegu Niepodległości
 • 11:00    Start biegu dzieci 0-2 lat (50 m)
 • 11:10    Start biegu dzieci 3-4 lata (100 m)
 • 11:20    Start biegu dzieci 5-6 lat (200 m)
 • 11:30    Start biegu dzieci 7-8 lat (200 m)
 • 11:40    Start biegu dzieci 9-10 lat (300 m)
 • 11:50    Start biegu dzieci 11-12 lat (400 m)
 • 12:00    Start biegu dzieci 13-14 lat (500 m)

Program VIII Elbląskiego Biegu Niepodległości:

 • 13:15    Rozgrzewka
 • 13:25    Uroczyste otwarcie zawodów
 • 13:30    Start VIII Elbląskiego Biegu Niepodległości na 10 km oraz Sztafet
 • 14:15    Wydawanie posiłków dla zawodników
 • 15:30    Dekoracja zwycięzców biegu głównego oraz sztafet

Rozgrzewka

Rozgrzewka odbędzie się 15 minut przed startem biegu głównego, o godz. 13:15, przy linii startu. Pomoże ona zawodnikom odpowiednio przygotować się do pokonania trasy. Krótkie rozgrzewki będą przeprowadzane również przed startami biegów dzieci.

Parkingi

Organizatorzy apelują do kierowców o pozostawianie samochodów na parkingach: przy moście niskim, znajdującym się przy ul. Wybrzeże Gdańskie, na Wyspie Spichrzów oraz przy ul. Warszawskiej, vis a vis Młodzieżowego Domu Kultury.

Bezpieczeństwo

Utrudnienia w ruchu – opis dostępny jest na stronie mosir.elblag.eu oraz w mediach lokalnych.

Zakończenie zawodów

Ceremonia wręczenia nagród w Biegu Niepodległości oraz Sztafet odbędzie się o godzinie 15:30 na scenie ustawionej na terenie dziedzińca Galerii EL.

Sponsorzy, partnerzy i organizatorzy

Organizatorami VIII Elbląskiego Biegu Niepodległości są: Urząd Miejski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Sponsor strategiczny: Studio łazienkowe Awangarda.

Sponsorzy i partnerzy: Centrum Handlowe Ogrody, WAITW – firma spawalnicza oraz właściciel Gaming Room i E-Bike, Reproskan, Expert Ubezpieczenia, OSK Expert, BUS Expert, Hotel Kalhberg, Fabryka Słodkości Wolność, 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, Grupa Ratowniczo-Interwencyjno-Zabezpieczeniowa BIELIK.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Elbląga – Witold Wróblewski.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register