Uwaga! Może być problem z dostępem do lekarzy w Szpitalu Wojewódzkim!

To zła wiadomość dla elblążan. Jak się bowiem okazuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu może mieć poważny problem z zapewnieniem odpowiedniej opieki medycznej na SOR, nocnych i świątecznych dyżurach czy z obsadą karetek pogotowia.

Lekarze rezydenci w całej Polsce, w ramach protestu, masowo odmawiają pracy powyżej 48 godzin tygodniowo w ramach tzw. umów opt-out. To pisemne porozumienie o wyrażeniu zgody na pracę ponad 48 godziny tygodniowo. To oznacza, że od stycznia może zabraknąć medyków na dyżurach, a kolejki do specjalistów będą jeszcze większe.

Jak informuje Dziennik Elbląski, tych problemów obawia się także dyrektor WSZ w Elblągu i poseł na Sejm RP, Elżbieta Gelert (PO). W największej placówce zdrowotnej w naszym mieści pracuje około 100 lekarzy zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Ponad 70 z nich to lekarze-rezydenci.

– Na razie trzech lekarzy wypowiedziało nam umowę opt-out. Wprawdzie na oddziałach szpitalnych nie będzie problemów z obsadzeniem dyżurów, ale już na SOR, świątecznej i nocnej opiece medycznej oraz w karetkach, problem będzie duży –  mówi na łamach gazety dyrektor Gelert.

Jak podaje Dziennik Elbląski, na SOR-ze w ciągu doby pracuje teraz trzech lekarzy, w nocnej i świątecznej opiece medycznej dwóch (pediatra i internista), a w karetkach w ciągu dnia dyżur ma trzech medyków.

– To razem osiem osób. Łatwo policzyć, ile w ciągu 30 dni potrzeba takich dyżurów. Na styczeń udało nam się jeszcze opracować grafik w miarę godzin pracy lekarzy, ale został on ułożony w bólach. Co będzie dalej? Nie wiem, próbujemy rozmawiać – dodaje Elżbieta Gelert.

Szpital już ogranicza czas przyjęć pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Komunikat w tej sprawie wydano pod koniec listopada br.

Aktualnie lekarz pediatra przyjmuje:
– w dni powszednie ( poniedziałek – piątek) w godz. 18.00-22.00.
– w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. 8.00-22.00

Po godz. 22.00 w przypadku stanów nagłych świadczenia zabezpieczane będą przez działające na terenie Elbląga pediatryczne izby przyjęć, Szpitalny Oddział Ratunkowy lub przez zespoły ratownictwa medycznego.

Źródło: Dziennik Elbląski.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register