W takiej sytuacji pieszy na pasach…dostanie mandat!

Taka sytuacja. Pieszy na przejściu idzie wolno, zatrzymuje się i chwilę rozmawia ze znajomym. To dzieje się na pasach. Zniecierpliwieni kierowcy zaczynają trąbić. Panowie przerywają rozmowę. Jeden z nich, w kierunku kierowcy, puka się w czoło. Gdyby pojawiła się policja piesi zostaliby ukarani mandatami.

To rzeczywisty opis sytuacji, jaka kilka dni temu wydarzyła się przy ul. Nowowiejskiej, na przejściu dla pieszych niedaleko sklepu „Biedronka”. Informował nas o tym jeden z Czytelników.

Podczas niedawnych działań policjanci ruchu drogowego odnotowali na terenie naszego województwa blisko 150 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników – pieszych i rowerzystów. Wśród nich znalazły się m.in.:

– nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych

– nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów

– inne nieprawidłowe zachowania do pieszych i rowerzystów

Grzechy pieszych

Sprawcami prawie 240 wykroczeń były osoby piesze. 209 osób przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a blisko dwadzieścia nie zastosowało się do sygnalizacji świetlnej.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na oznaczonych przejściach dla pieszych. To miejsce styczne – dla kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każda ze stron ma swoje prawa, ale także obowiązki. Należy stosować się do przepisów, ale także- stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Za to pieszy może dostać mandat na „pasach”:

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 14 Ustawy Prawo o ruchu drogowym)  zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; przebiegania przez jezdnię; chodzenia po torowisku;  wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register