Czy na Modrzewinie powinny powstać progi zwalniające?

Na elbląskim osiedlu Modrzewina potrzebne są progi zwalniające – uważają mieszkańcy północnej części miasta. Modrzewina to przemysłowa dzielnica w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednocześnie dochodzi tam do wielu wypadków drogowych – informuje Radio Olsztyn.

Problematyczna jest tam aleja Jana Pawła II. To ulica, która biegnie środkiem Modrzewiny, nie ma na niej dużego ruchu, co dla niektórych jest wyzwaniem do zbyt szybkiej jazdy. Trzeba temu zapobiec – uważa radny Platformy Obywatelskiej Antoni Czyżyk.

Radny złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Elbląga. Urzędnicy zapowiadają monitoring tej drogi, ale nie chcą instalowania progów.

-To błąd, bo władze powinny słuchać mieszkańców i działać natychmiast – twierdzi Janusz Hajdukowski z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Dodajmy, aleja Jana Pawła II była już miejscem wielu wypadków drogowych, w tym także śmiertelnych. To skutek m.in. organizowanych tam nielegalnych wyścigów samochodowych i motocyklowych.

Montaż progów spowalniających mógłby być najprostszym i najtańszym sposobem, by zmusić kierowców do zachowania bezpiecznej prędkości.

Radny Antoni Czyżyk obiecał wznowić interpelację w II półroczu.

1 komentarz

 • Kierowca zawodowy Reply

  10 maja 2019 at 12:55

  Osiedle bloków mieszkalnych przy Jana Pawła II nie ma bezpośredniego kontaktu z rzeczoną ulicą (dojazd do niego jest od ulicy Szarych Szeregów) więc zasłanianie się tym argumentem do montowania progów zwalniających jest niedorzeczne… A jeśli mieszkańcy będą chcieli przejść do Lidla to i tak powinni to zrobić przez przejście dla pieszych na którym jest sygnalizacja świetlna a nie na przełaj przez drogę w miejscu nie dozwolonym.
  Progi zwalniające to najgorsze z możliwych rozwiązań. Powinno się dążyć do usuwania progów z ulic miasta a nie ich dokładania.
  Nawet przy prędkości 20 km/h jaka jest ustawiana przed progami zawieszenie pojazdu dostaje mocne obciążenia co przekłada się przy dłuższej jeździe na jego uszkodzenie. Kto będzie ponosił koszty napraw za mieszkańców?
  A takie progi jak na ulicy Moniuszki to już w ogóle jest nieporozumienie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register