NBP upamiętni 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej

W środę 30 marca Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu wyjątkową monetę kolekcjonerską o nominale 5 zł, która upamiętni 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej. Poprzez wkomponowanie w klipę wizerunku monety obiegowej o nominale 5 zł moneta łączy w sobie tradycję i współczesność.

mennica_warszawska

Reforma monetarna 1765 roku, dokonana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jako próba ratowania podupadłej gospodarki, stała się powodem otwarcia Mennicy Warszawskiej, wybudowanej przy ul. Bielańskiej. Maszyny mennicze ruszyły 250 lat temu – 10 lutego 1766 roku

– przypomina Lech Kokociński, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Moneta „250.rocznica założenia Mennicy Warszawskiej” znajdzie się w sprzedaży w środę 30 marca. Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 190 zł.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich planowana jest na 4 kwietnia – do obiegu zostanie wprowadzona moneta „Legia Warszawa”, trzecia z serii „Polskie Kluby Piłkarskie”. Dla kolekcjonerów i kibiców to gratka!

legia moneta

źródło: nbp.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register