OTOZ Animals informuje: Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich zwierząt!

Kilka dni temu informowaliśmy o skardze Czytelnika na elbląskie schronisko dla zwierząt. Mężczyzna znalazł rannego psa w Kamionku Wielkim. Kiedy zadzwonił do schroniska, skierowano Go do podobnej placówki w Pasłęku. Wywołało to oburzenie naszych Czytelników. Jednak czy ten gniew jest zasadny?

O tym wydarzeniu pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/czytelnik-alarmuje-schronisko-nie-chcialo-udzielic-pomocy-rannemu-psu-otoz-animals-odpiera-zarzuty/

Po naszej publikacji pojawiło się wiele negatywnych dla elbląskiego schroniska dla zwierząt komentarzy. Jednak czy słusznie? Jak tłumaczą osoby prowadzące placówkę, nie są w stanie pomóc wszystkim potrzebującym zwierzętom – zwłaszcza z terenów tych gmin, które nie podpisały stosownej umowy ze schroniskiem.

Po tej publikacji Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu wydało specjalne oświadczenie.

„Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu jest własnością Urzędu Miasta Elbląg i działa na podstawie obowiązującej umowy z Gminą Miasto Elbląg na prowadzenie schroniska. Schronisko przyjmuje wyłącznie psy i koty z terenu miasta Elbląg oraz z terenów gmin, z którymi zawarło odrębną umowę. Tymi gminami są aktualnie Gmina Elbląg, Gmina Milejewo oraz Gmina Rychliki.

Dodatkowo, w uzasadnionych przypadkach, schronisko przyjmuje również psy i koty od właścicieli zwierząt z terenu Gminy Miasto Elbląg, którzy nie mogą sprawować nad nimi dalszej opieki.

Schronisko nie jest z gumy

Schronisko w Elblągu nie jest w stanie podpisać umowy z wszystkimi okolicznymi gminami, ponieważ nie jest z gumy! Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt do zadań własnych każdej gmin należy zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom na swoim terenie.Natomiast w przypadkach szczególnych zagrażających życiu zwierzęcia nasze schronisko nie odmawia pomocy, gdy chodzi o rannego psa lub kota, nawet jeśli zwierzę znajduje się poza terenem objętym umowami z gminami.

Niestety ostatnio doszło do paradoksalnej sytuacji, w której wszyscy zrzucają swoje obowiązki na schronisko w Elblągu, ponieważ jest ono jedynym schroniskiem w okolicy.

Jeszcze raz podkreślamy, że schronisko w Elblągu opiekuje się wyłącznie psami i kotami i, poza trzema wyjątkami, tylko z terenu naszego miasta. Schronisko dysponuje ograniczoną ilością miejsc dla zwierząt i nie jest w stanie przyjmować psów z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Takie działanie byłoby nieodpowiedzialne i krótkowzroczne, gdyż szybko doprowadziłoby do przepełnienia, a tym samym do drastycznego pogorszenia się warunków, w których przebywają zwierzęta.

Z całą pewnością musi zostać wybudowane nowe schronisko dla otaczających Elbląg gmin, o co niejednokrotnie apelowaliśmy – schronisko międzygminne.

Schronisko w Elblągu nie przyjmuje również tzw. kotów wolno żyjących, które mieszkają na wielu elbląskich osiedlach i są dokarmiane przez mieszkańców. Są to zwierzęta dzikie, niemające szans na adopcję, dla których zamknięcie w schroniskowej klatce często jest wyrokiem śmierci – tak wielki jest to dla nich stres. Gmina Miasto Elbląg co roku, na podstawie konkursu, wyłania organizację, której przekazuje dotację na sterylizację kotów wolno żyjących. W tym roku środki finansowe od gminy na sterylizację kotów wolno żyjących z terenu Miasta Elbląg otrzymała fundacja Pro Animals prowadzona przez panią Beatę Lalik.

Jednakże schronisko nasze udziela kotom wolno żyjącym pomocy weterynaryjnej, jeżeli zwierzę jest chore lub ranne.

Nie wszystkim zwierzętom można pomóc

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu nie może interweniować w przypadku rannych ptaków, czy innych dzikich zwierząt (jeże, lisy, nietoperze itp.). Jest to zabronione przez obowiązujące w naszym kraju przepisy. Nie możemy w jednym miejscu przetrzymywać zwierząt dzikich, np. saren, oraz psów!

Gmina Miasto Elbląg zawarła umowy z okolicznymi ośrodkami rehabilitacji dla dzikich zwierząt, do których taki problem można zgłosić. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu przeznaczone jest wyłącznie dla psów i kotów!

Jednym z naszych priorytetowych zadań jest poszukiwanie nowych opiekunów dla zwierząt przebywających w schronisku. W ubiegłym roku udało nam się znaleźć nowe domy dla 469 psów (92 proc. psów w stosunku do ilości przyjętych do schroniska) i 270 kotów (76% kotów w stosunku do ilości przyjętych do schroniska). Mamy jeden z najwyższych wskaźników adopcji spośród wszystkich polskich schronisk. Taki wynik uzyskujemy dzięki naszym kampaniom adopcyjnym i zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy! Niestety pomimo wysokiego wskaźnika adopcji w schronisku przebywa dużo zwierząt, ponieważ w zastraszającym tempie trafiają do nas ciągle nowe zwierzęta porzucane przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Obecnie w naszych schronisku przebywa 225 psów i 113 kotów, którym staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę.

W ciągu ostatnich lat w schronisku nastąpiło wiele lat zmian – wyremontowaliśmy stare boksy dla psiaków, wybudowaliśmy nową kociarnię, postawiliśmy wiele nowych, bardziej funkcjonalnych i przyjaznych zwierzętom pomieszczeń. Staramy się nadal, we współpracy z Urzędem Miasta, remontować placówkę.

OTOZ Animals w ciągu ostatnich trzech lat przekazało na funkcjonowanie schroniska kwotę 1 364 881,74 zł, która zostały przeznaczona na remonty, karmę oraz leczenie i szczepienie zwierząt.

Ważna praca wolontariuszy

W schronisku pomagają również wolontariusze, za co serdecznie im dziękujemy!

Prowadzimy spotkania w szkołach i przedszkolach, na które pracownicy schroniska zabierają ze sobą psy, by uczulać dzieci na potrzeby zwierząt, zachęcać do adopcji itp.

Drzwi schroniska zawsze stoją otworem dla prywatnych osób i zorganizowanych grup ze szkół, przedszkoli itp., które chcą odwiedzić schronisko i zobaczyć, w jakich warunkach żyją mieszkające tutaj zwierzęta.

Z naszymi zwierzętami wychodzimy również poza bramy schroniska organizując i biorąc udział w różnych akcjach na terenie naszego miasta, np. Elbląska Rewia Kotów ze Schroniska, Forum Inicjatyw Pozarządowych, itp.

Serdecznie zapraszamy do nas wszystkie osoby noszące się z zamiarem adopcji oraz wszystkie inne osoby, którzy chcą pomóc schroniskowym psom i kotom! Jesteśmy dla Was otwarci od poniedziałku do soboty w godzinach od 12 do 17 oraz w niedzielę w godzinach od 11 do 14. W schronisku znajdziesz przyjaciela na całe życie!”

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu OTOZ Animals

Śródtytuły od redakcji.

1 komentarz

  • Jancia Reply

    16 kwietnia 2018 at 17:58

    Nie jestescie w stanie zabierac wszystkich zwierzat,ja to rozumiem ale jestescie w obowiazku udzielic pomocy temu rannemu zwierzeciu i przewiezieniu go do Pasleka,a nie zwalac caly obowiazek na tego kto znajdzie taka istotke.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register