Rondo na groźnym skrzyżowaniu już gotowe. Jak je oceniamy?

Zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Królewieckiej i Kościuszki. Dzięki tej inwestycji kierowcy mogą płynnie i bezpiecznie poruszać się w tej części miasta.

– To skrzyżowanie było niebezpiecznym miejscem, szczególnie w godzinach szczytu. Mam nadzieję, że przebudowa spowoduje, że będzie tu bezpieczniej, a mieszkańcy nie będą się denerwować, że zbyt długo stoją na skrzyżowaniu. Ruch odbywa się płynnie. Gdy prace przy rondzie się rozpoczęły, zarzucano mi, że robimy rondo ze względu na wybory. Dla przekory powiem dzisiaj, że pierwszy punkt programu wyborczego na tę nową kadencję został właśnie wykonany – mówił prezydent Witold Wróblewski.

Wykonawcą przebudowy skrzyżowania było Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

– Budowa tego ronda po raz kolejny potwierdziła zasadność utworzenia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Nasza spółka, której możemy zlecać zadania w trybie bezprzetargowym, potwierdziła, że nie jest firmą drogą – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Koszt robót wyniósł 486 185,45 zł. Zakres prac polegał na zmianie parametrów technicznych geometrii wlotów w obrębie skrzyżowania ul. Królewieckiej z ul. Kościuszki – nastąpiła zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu  – ze skrzyżowania trójwlotowego z wlotem podporządkowanym w ciągu ul. Kościuszki na ruch okrężny wraz z:

 •     poszerzeniem istniejącej jezdni ul. Królewieckiej od strony północnej w granicach pasa drogowego,
 •     wykonaniem wysp kanalizujących i nowej warstwy ścieralnej w obrębie wlotów skrzyżowania,
 •     wykonaniem wyniesionej wyspy centralnej na rondzie,
 •     przebudową istniejącego chodnika oraz ścieżki rowerowej po północnej stronie w ciągu ul. Królewieckiej w obszarze skrzyżowania – dostosowanie do geometrii ronda,    
 •     przebudową przejścia dla pieszych na wlocie ul. Kościuszki,
 •     dostosowaniem/korektą lokalizacji wpustów deszczowych,
 •     wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego,
 •     wykonaniem i renowacją zieleni drogowej.

Dodatkowo ustawiono słup oświetleniowy na wyspie środkowej oraz wbudowano kanalizację kablową na potrzeby monitoringu miejskiego.

Wykonanie zadania przyczyniło się do poprawy: bezpieczeństwa użytkowników drogi, warunków ruchu w obrębie skrzyżowania ul. Królewieckiej i ul. Kościuszki oraz stanu technicznego nawierzchni drogi.

Zadanie to powiązane było z innym zadaniem polegającym na odnowie nawierzchni odcinka ul. Kościuszki od mostu na rzece Kumieli do ul. Marymonckiej. Roboty (w ramach odrębnej Umowy) również realizowało Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Szańcowej 1 w Elblągu. Umowna wartość tych robót wynosi 215 066,63 zł.

1 komentarz

 • Ryszard Reply

  8 grudnia 2018 at 14:01

  Kratka ściekowa w połowie wysokości to faktycznie profeska

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register