Ważna inwestycja dla Elbląga zrealizowana!

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8 w rejonie skrzyżowania ulic Mazurskiej – Odrodzenia. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Cieszę się, że ta inwestycja została zrealizowana. Ten temat od wielu lat czekał na środki finansowe, Był to od paru lat coraz większy problem w związku z tym, że Modrzewinie mamy coraz więcej inwestorów. Na modernizację oczyszczalni pozyskaliśmy środki unijne, ale budowa tego obiektu nie jest objęta projektem i została sfinansowana ze środków własnych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nowa przepompownia ma moc przerobową dziś jeszcze niewykorzystaną ale mamy tereny na Modrzewinie Północ,  więc zaprojektowaliśmy to tak, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać za kilka lat. Chcę pogratulować panu dyrektorowi Andrzejowi Kurkiewiczowi realizacji tego przedsięwzięcia – mówi prezydent Witold Wróblewski.

Nowa przepompownia jest drugą pod względem wydajności przepompownią ścieków w Elblągu.  Jej wydajność to 500 l/s, co daje 1800 m3/h.

Dostarcza ona do oczyszczalni około 30 procent wszystkich ścieków, które tam trafiają. Obsługuje Zawadę, Nad Jarem i Modrzewinę. Do tej pory ścieki z Modrzewiny trafiały do oczyszczalni w taki dosyć prowizoryczny sposób, bo poprzez przepompownię jednostki wojskowej. W tej chwili ta przepompowania przejmuje całość ścieków z tej dzielnicy – zaznacza dyrektor EPWiK  Andrzej Kurkiewicz.

W celu zwiększenia niezawodności pracy obiektu oraz obniżenia uciążliwości odorowej przed wlotem do nowej przepompowni zamontowano rozdrabniarkę części stałych w dopływających ściekach. Ponadto na terenie przepompowni  zamontowano agregat prądotwórczy, który zapewni pracę obiektu na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej.

W ramach inwestycji przeprowadzono również rozbiórkę starej przepompowni oraz wybudowano kanał sanitarny wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni i kolektor tłoczny.

Realizacja inwestycji trwała około dwóch lata, od 2016 roku. Kosztowała 3,7 mln zł, z czego sam kanał wzdłuż ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Kwiatkowskiego do nowej przepompowni to wydatek ok. 600 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została w całości ze środków własnych EPWiK Sp. z o.o.

Na podstawie informacji UM Elbląg

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

Nowa przepompownia ścieków

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register