3. edycja upamiętnień w Ogrodzie Sprawiedliwych, 21.06, godz. 12.00

Dom Spotkań z Historią oraz Urząd Dzielnicy Wola zapraszają na trzecią edycję upamiętnień w Ogrodzie Sprawiedliwych 21 czerwca (wtorek), godz. 12.00, skwer im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie zostaną posadzone drzewa i odsłonięte pamiątkowe kamienie poświęcone: Władysławowi Bartoszewskiemu, Witoldowi Pileckiemu i księdzu Janowi Ziei. Kamienie odsłonią bliscy i przyjaciele Sprawiedliwych. Uroczystość poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Pojęcie Sprawiedliwego, które użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, dziś ma charakter uniwersalny i ma służyć upamiętnianiu wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa ratowali życie, występowali w obronie godności człowieka lub przeciwstawiali się kłamstwu – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Pierwszy polski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i włoskiej fundacji Gariwo, przy wsparciu Burmistrza Dzielnicy Wola. Uhonorowani zostali wówczas: Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki i Anna Politkowska, a rok później: Petro Hryhorenko, Nelson Mandela i Hasan Mazhar.

Tytułem Sprawiedliwego mogą być honorowane jedynie osoby nieżyjące. Tytuł jest przyznawany za konkretny czyn. Kandydaturę może zgłosić każdy, wyboru trzech osób spośród zgłoszonych dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

 

źródło: kulturalna.warszawa.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register