Czad jest groźny. W Elblągu prawie doszło do tragedii

6 ratowników Straży Pożarnej udzielało poszkodowanej pomocy, która uległa zatruciu tlenkiem węgla. Strażacy przypominają, że bezwonny czad może być sprawcą tragedii.

Do groźnego zdarzenia z tlenkiem węgla  doszło 13 listopada br. w Elblągu około godziny 21:15. W jednym z mieszkań przy ulicy Sadowej, w pomieszczeniu łazienki , młoda kobieta straciła przytomność w wyniku dużego stężenia CO2.

Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego stwierdzili, że w mieszkaniu zostało znacznie przekroczone najniższe dopuszczalne stężenie tlenku węgla. Miernik wielogazowy pokazał wartość ponad 300 ppm.

Strażacy wspólnie z medykami ewakuowali nieprzytomną kobietę na noszach do pojazdu karetki oraz poprosili o opuszczenie pozostałych mieszkańców. Kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. W lokalu oprócz poszkodowanej przebywały jeszcze 3 osoby (w tym dwoje dzieci), nie wymagały one jednak pomocy medycznej.

Lokatorzy ponownie wrócili do mieszkania po dokładnym przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń i sprawdzeniu ich pod kątem obecności CO2.

W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG 1, tj. 6 ratowników.

Tej sytuacji prawdopodobnie  można było zapobiec, gdyby w mieszkaniu znajdował się czujnik tlenku węgla. Ten gaz jest bezbarwny i bezwonny, dlatego jest bardzo niebezpieczny.

czad_5

O tlenku węgla więcej informacji można znaleźć w kampanii społecznej :

CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ

na stronie www.straz.gov.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register