Czy szczepienia w Polsce będą dobrowolne? Projekt ustawy jest w Sejmie

Stowarzyszenie STOP NOP złożyło w Sejmie obywatelski projekt ustawy proponujący wprowadzenie dobrowolności szczepień. Podpisało się pod nim 120 tys. osób – informuje „Rzeczpospolita”.

Przygotowany przez stowarzyszenie projekt, poza wprowadzeniem dobrowolności szczepień, podkreśla wagę badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Zakłada, że w razie wątpliwości lekarz miałby kierować dziecko do specjalisty.

– Chcemy większego bezpieczeństwa poprzez konieczność informowania o możliwych powikłaniach i szczepionkach – mówi Justyna Socha, szefowa organizacji.

Lekarz miałby pytać nie tylko o ogólny stan zdrowia, ale o alergię, astmę, choroby immunologiczne, neurologiczne oraz wcześniejsze powikłania poszczepienne nie tylko u szczepionej osoby, ale także u członków jej rodziny. Projekt wskazuje też, że między badaniem kwalifikacyjnym a szczepieniem nie mogłoby minąć więcej niż 24 godziny.

Ważną częścią projektu byłaby zmiana zasad rejestrowania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Proponuje się, by były zgłaszane nie tylko przez lekarzy (tak jest obecnie), ale i przez rodziców, którzy zaobserwowali po szczepieniach niepokojące objawy.

Sami lekarze są w tej sprawie podzieleni. Oprócz zwolenników szczepień, są również ich przeciwnicy.

„Jestem lekarzem, który musi wykonywać szczepienia ochronne. Też mam na swoim sumieniu dzieci, które zostały dziećmi autystycznymi i ja wiem, że po szczepieniach, a nie dlatego, że były chore. Mamy naciski ze wszystkich stron. Jeżeli lekarze nie będą wykonywać tego obowiązku mogą zostać pozbawieni pracy, ponieważ NFZ, Ministerstwo Zdrowia, Sanepid i dyrektor ośrodka, w którym pracuję mówią mi, że mam szczepić. Błagam wszystkich swoich kolegów pediatrów, żeby zechcieli szanować wolę rodziców” – mówił dr Andrzej Majkowski, lekarz pediatra z 32-letnią praktyką lekarską w POZ, podczas II Międzynarodowego Protestu Przeciw Przymusowi Szczepień.

 

1 komentarz

  • anuubis Reply

    11 września 2018 at 16:13

    To już skandal… Żeby gość z dyplomem promował kłamstwa, obalone przez wieloletnie badania naukowe? Natychmiast trzeba to zgłosić do odpowiedniej Izby Lekarskiej. Niech pan doktor się lansuje u Zięby w garażu.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register