Na czym polega ubezpieczenie graniczne?

Na czym polega ubezpieczenie graniczne? Jeśli wybierasz się w podróż samochodową za granicę, oprócz trasy podróży, musisz zadbać o coś jeszcze – ubezpieczenie samochodu. Jaka polisa będzie konieczna? Kiedy rolę spełni standardowe ubezpieczenie komunikacyjne, a kiedy przyda się ubezpieczenie graniczne? 

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli jakie ubezpieczenie auta za granicę wybrać?

Podróże własnym samochodem dają komfort, jakiego na próżno szukać podczas podróżowania zbiorowym środkiem transportu. Jedziemy tam, gdzie chcemy i kiedy chcemy. Zostajemy tak długo, jak dusza zapragnie. W zamian za takie udogodnienia, musimy jednak wypełnić obowiązek, jaki spoczywa na każdym kierowcy – niezależnie od tego, po jakim kraju się porusza. Podstawowym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa jest oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie, które musimy posiadać zarówno na terenie kraju, jak i również podczas podróży zagranicznych. Różnica jest tylko taka, że w niektórych krajach sprawdzi się nasze polskie, klasyczne ubezpieczenie OC, a gdzie indziej konieczne będzie posiadanie Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. 

“Polskie OC” i jego zakres terytorialny: czy sprawdzi się za granicą?

Ubezpieczenie OC, jakie znamy z polskiego podwórka, honorowane jest we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza jej struktur. Jeśli trasa Twojej podróży wiedzie na przykład przez Chorwację, Danię, Hiszpanię, Niemcy czy Szwajcarię, przed wyruszeniem w drogę zweryfikuj jedynie ważność swojego ubezpieczenia OC – to ono pokryje koszty szkód w sytuacji, gdy kierując pojazdem wyrządzisz szkody osobom trzecim. Pamiętaj, że już jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z wysokimi karami finansowymi, więc jeśli koniec polisy przypada na czas Twojej podróży, koniecznie zadbaj o jej przedłużenie. Ubezpieczenie OC możesz w  prosty i szybki sposób znaleźć (i kupić!) bez wychodzenia z domu. Składkę polisy dla swojego samochodu wyliczysz na przykład na stronie Beesafe, gdzie po podaniu zaledwie dwóch danych, uzyskasz ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb. 

Kierunek zagranica, czyli gdzie wymagane będzie ubezpieczenie OC graniczne? 

Co jednak w przypadku, gdy na mapie Twoich zagranicznych wojaży znajdzie się państwo spoza Unii? W jakich krajach niezbędne będzie ubezpieczenie graniczne? Co jeśli, zamierzasz podróżować na przykład przez Turcję, Mołdawię czy chociażby Dubrownik, który odcięty jest od reszty Chorwacji i nie honoruje polisy OC wystawionej w Polsce? Wówczas musisz zadbać o Zieloną Kartę, czyli dokument będący zagranicznym ubezpieczeniem samochodu. Obowiązuje ona między innymi w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Maroku, wspomnianej Mołdawii, Turcji czy w Rosji i na Ukrainie. 

Ubezpieczenie graniczne w Polsce? Sprawdź, kiedy będzie konieczne? 

Ubezpieczenie graniczne może okazać się niezbędne nie tylko podczas naszych zagranicznych podróży, ale także w przypadku osób przyjeżdżających do Polski na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Będzie konieczne także w stytuacji, gdy zechcemy przekroczyć granicę kraju samochodem kupionym w innym państwie, nie należącym do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że minimalny okres ważności ubezpieczenia granicznego, jaki przyjęty został w państwach należących do Systemu Zielonej Karty wynosi 15 dni, w Polsce natomiast ubezpieczenie OC graniczne można kupić na minimum 30 dni. 

Zielona Karta a OC graniczne: krok po kroku 

Warto jednak wiedzieć, że o wyrobienie Zielonej Karty, musimy zadbać odpowiednio wcześniej. O jej wydanie możemy wnioskować w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupioną polisę OC – niektórzy ubezpieczyciele wyrabiają dokument bezpłatnie, jako dodatek do ubezpieczenia OC. Jeśli jednak nie zadbamy o nią odpowiednio wcześniej, wówczas na granicy państw, które nie honorują polskiego OC, będziemy zmuszeni wykupić właśnie wspomniane wyżej ubezpieczenie graniczne. To może wiązać się już jednak z niemałym wydatkiem.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register