Przejazdy kolejowe są groźne. Wczoraj doszło do potężnego wypadku

Kilkukrotnie poruszaliśmy temat przejazdów kolejowych w naszym mieście i najbliższym regionie. Na pewno nie są bezpieczne, a przekonać można się było o tym wczoraj, kiedy pociąg towarowy wprost zmiażdżył samochód osobowy! W aucie został zakleszczony kierowca, który cudem przeżył uderzenie. Został zabrany w stanie ciężkim do szpitala.

27 lutego br. około godziny 18:00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Gronowo Górne doszło do zderzenia pojazdu osobowego z pociągiem towarowym.

Do wypadku skierowano pięć zastępów ratowniczo-gaśniczych z obu elbląskich jednostek. Ze wstępnych ustaleń wynika że na przejeździe kolejowym wyposażonym w sygnalizację świetlną samochód osobowy marki mercedes wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg towarowy. Skład pociągu liczący 40 wagonów zatrzymał się dopiero 200 metrów za przejazdem. W samochodzie znajdował się zakleszczony kierowca.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz na ewakuacji poszkodowanego z wraku pojazdu. W tym celu strażacy za pomocą narzędzi hydraulicznych usunęli prawy bok pojazdu, dach oraz fotel pasażera. Po wykonaniu dostępu, przy pomocy noszy i w asyście ratowników medycznych kierowca został ewakuowany z wraku pojazdu, a następnie przetransportowany do szpitala. Po wykonaniu czynności przez policję, strażacy przy użyciu wyciągarki usunęli wrak pojazdu z nasypu kolejowego. Na czas prowadzonych działań ruch pociągów został wstrzymany w obu kierunkach. Obsługa pociągu nie odniosła obrażeń.

W zdarzeniu brały udział trzy zastępy z JRG nr 1 i dwa zastępy z JRG nr 2 w Elblągu, łącznie 19 strażaków,  policja oraz ZRM. Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśni policyjne dochodzenie.

pociag1_27_02_2018 pociag2_27_02_2018

Warto uważać również na strzeżonym elektronicznie przejeździe kolejowym w ciągu ul. Lotniczej.

W styczniu informowaliśmy, że system zabezpieczający zamykanie szlabanów „wariował”. Światła sygnalizacyjne zapalały się i gasły, a szlabany opuszczały i podnosiły się.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/tu-moze-dojsc-do-tragedii-szlabany-na-lotniczej-sa-awaryjne/

 

1 komentarz

  • Mariusz Reply

    28 lutego 2018 at 20:26

    To nie był wypadek, a próba samobojcza

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register