Radni PiS nie pozwalają na sprzedaż gruntów na Modrzewinie
Radni Prawa i Sprawiedliwości zablokowali prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu możliwość sprzedaży gruntów na osiedlu Modrzewina. Radni wskazują, że te tereny należy zachować w zasobach miasta do czasu wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
Miasto chciało sprzedać działkę na osiedlu Modrzewina Południe. Taki projekt uchwały znalazł się w porządku obrad wczorajszej sesji. Jednak na taką operację nie wyrazili zgody radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Obawiali się, że grunt może trafić do inwestora, który już wcześniej próbował ten teren wynająć pod działalność rekreacyjną.
Radny Janusz Hajdukowski był zbulwersowany tym, że jedną uchwałą Miasto chce się pozbyć 30 ha ważnych dla rozwoju Elbląga gruntów.
– Te grunty są Miastu potrzebne kiedy powstanie przekop przez Mierzeję Wiślaną. Teraz nie wolno ich sprzedać – przekonywał radny. – Ich wartość po wykonaniu tej inwestycji znacznie wzrośnie.
Radni zdecydowali o zdjęciu tego projektu uchwały z porządku obrad.
Modrzewina jest terenem niezwykle ważnym dla rozwoju Elblągu. Według koncepcji przedstawionej przez Edmunda Szweda, tam właśnie może zostać w przyszłości zlokalizowane potężne osiedle biznesowo-mieszkaniowe.
Edmund Szwed, już w 2015 r. na naszych łamach prezentował duży projekt mieszkaniowy, w którym wskazywał, że samorząd może właśnie w ten sposób pobudzić rozwój przedsiębiorczości w Elblągu.
– Modrzewina Północ obejmuje swoim obszarem olbrzymi teren 209 hektarów. To tam mogą powstać nowoczesne osiedla mieszkaniowe, siedziby firm, placówki handlowe, usługowe i oświatowe. Ten projekt może nie tylko rozwiązać problem braku mieszkań komunalnych dostępnych dla każdego w Elblągu, ale także podźwignąć nasze miasto z kolan i dać skokowy impuls rozwojowy – mówił Edmund Szwed, który obecnie jest doradcą ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego.
Już w 2003 r. Rada Miasta Elbląga przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Modrzewina Północ, planując tam zabudowę mieszkaniową, jedno i wielorodzinną, funkcje usługowe, turystyczne, sportowe, rekreacyjne, sakralne oraz oświatowe. Nowa dzielnica z miastem ma zostać połączona czteropasmową jezdnią, komunikacją miejską – autobusową oraz tramwajową. Dodatkowo cala dzielnica ma zostać objęta siecią internetu szerokopasmowego.
Modrzewina rozwiąże problem mieszkaniowy w Elblągu
Powstanie tej dzielnicy, z planowaną zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną , stworzy szansę na własne mieszkania dla wielu oczekujących elblążan. To właśnie tam powstaną budynki wykonane w technologii ekonomicznej. Energo i ciepło oszczędne. Mieszkania będą tanie w utrzymaniu. Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”. Perspektywa własnych mieszkań i pracy może powstrzymać wykwalifikowanych pracowników z Elbląga przed wyjazdem z miasta. Co więcej, może spowodować, że Ci, którzy wyjechali, powrócą do rodzinnego miasta!
Nowa perspektywa inwestycyjna
W nowej dzielnicy miasta, objętej szerokopasmowym internetem będą mogły lokować się siedziby wielu firm, również spoza Elbląga. To doskonała lokalizacja dla wszelkiego typu firm z branży IT oraz nowych technologii. Dostęp do internetu szerokopasmowego w każdym mieszkaniu stworzy szanse na możliwość pracy zdalnej z domu, wygeneruje wiele nowych miejsc pracy.
Więcej o tym projekcie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jest-szansa-na-tanie-mieszkania-dla-kazdego-mowil-juz-o-tym-edmund-szwed/
0 komentarzy