Rehabilitacja w…lesie. Powstały specjalne szlaki

Pod taką nazwą kryje się pilotażowy program  wsparcia rehabilitacyjnego pacjentów kardiologicznych poprzez aktywną rehabilitację ruchową w lesie, osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne.

W dniu 1 lipca na terenie leśnictwa Jantar (Nadleśnictwo Elbląg) w miejscowości Junoszyno oficjalnie otwarto szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane do realizacji programu rehabilitacji. Leśnicy z Lasów Państwowych wraz ze specjalistami z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przygotowali dwa szalki konne o różnej trudności i łącznej długości 5,8 km (łatwiejszy 2,4 km, trudniejszy 3,4 km) oraz szlak nordic walking ( 2.3 km), przy którym zainstalowano drewniane kłody dostosowane do programu ćwiczeń oraz tablice z informacją jak je wykonywać.

Projekt otworzył Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiejem Obajtkiem, Dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dr hab. Tomaszem Stefaniakiem oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Elbląg Mariuszem Potocznym.

Projekt ma charakter całkowicie pionierski i pilotażowy. Do tej pory, w Polsce nie była stosowana w sposób zorganizowany taka praktyka rehabilitacyjna!

Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po epizodach kardiologicznych, takich jak zawał serca czy wszczepienie stymulatora.

Z obserwacji Kliniki Rehabilitacji UCK wynika, że wsparcie pacjentów poprzez prowadzenie nadzoru i doradztwa w trakcie rozpoczynania ćwiczeń jest silnym motywatorem i pozwala na o wiele skuteczniejsze osiągnięcie założonych celów rehabilitacyjnych. Klinika Rehabilitacji UCK, jesienią 2017 roku, przeprowadziła badanie wstępne odnośnie tego typu rehabilitacji osiągając wysokie oceny ze strony pacjentów.

Ścieżka powstała w Lasach Państwowych, które dają gwarancję pełnej dostępności dla każdego oraz możliwość korzystania z lasów w różnorodny sposób z poszanowaniem przyrody.

Pozytywne wyniki programu pilotażowego będą dawały podstawy do rozszerzenia programu na inne regiony kraju i wprowadzenie powszechnej praktyki monitorowanych leśnych zajęć rehabilitacyjno-ruchowych dla pacjentów po incydentach kardiologicznych.

w lesie

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register