Służby sanitarne ostrzegają kolejny raz przed kleszczami

Dzisiaj na oficjalnej stronie Wojewódzkiej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej pojawił się komunikat ostrzegający przed plagą kleszczy. Mieszkańcy Warszawy również są zagrożeni.

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie KLESZCZY,przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zachorować na KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU ORAZ INNE CHOROBY ODKLESZCZOWE może każdy i w każdym wieku

Warto zabezpieczyć się przed ewentualnym zachorowaniem.

W Polsce terenami endemicznymizwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe  są województwa: podlaskie, mazursko –warmińskie , dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.

W Warszawie  tereny o bardzo wysokim ryzyku  to m.in.: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in.: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pola Mokotowskie, Ogród Krasińskich.

kleszcze.dane

Eksperci na podstawie prowadzonych badań ostrzegają, że  nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej.

mapka kleszcze

Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:

  • zakładanie koszul z długim rękawem
  • zakładanie długich spodni
  • zakładanie zakrytych butów
  • stosowanie nakrycia głowy

ponadto niezwykle ważne jest również:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET),  który rozpyla się na ubranie i osłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub PERMETRYNĘ, którą spryskuje się tylko ubranie
  • częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w  zgięciach stawowych, głowie, rekach, nogach, pachwinach   – w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza
  • właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece)

Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, udajmy się na pogotowie.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

  • wysterylizuj spiczastą pęsetę do usuwania kleszczy
  • chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry
  • delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę
  • po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości
  • miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym
  • po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem

Choroby odkleszczowe zwykle kojarzą się z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Jednak chorób odkleszczowych jest dużo więcej: babeszjoza, bartonelloza, erlichioza i często towarzyszą boreliozie.

Czego nie robić podczas usuwania kleszcza?

  • nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowany płyn
  • nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele
  • nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji
  • nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami

Dostępna jest szczepionka przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, która zalecana jest osobom szczególne narażonym na ukąszenia kleszczy.

Pełny cykl szczepienia to trzy dawki w terminie:

I dawka – dzień rozpoczęcia szczepień

II dawka – w odstępie od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dawki pierwszej

III dawka – w odstępie od 5 do 12 miesięcy od dawki drugiej

Pełny cykl szczepienia uodparnia na 3 lata, po pierwszej dawce przypominającej następne podaje się co 5 lat.

Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie z Lyme.

 

źródło: http://wsse.waw.pl,

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register