To już 10. edycja Jazzbląg w Elblągu

W tym roku po raz dziesiąty jazz i muzyka z nim korespondująca zabrzmi w ramach Jazzbląga w Centrum Sztuki Galeria EL. Po dłuższej przerwie bez koncertów, co nowego w polskim jazzie dowiedzą się melomani, którzy zdecydują się spędzić czas z żywą muzyką w dniach od 9 do 11 lipca.

Jazzbląg zawsze był imprezą prezentującą różne odmiany muzyki jazzowej. Przez jego sceny przewinęło się kilkadziesiąt grup, w skład których wchodzili zarówno wybitni artyści starszego pokolenia – nestorzy polskiego jazzu, jak choćby Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy Wojciech Karolak oraz cała rzesza młodszych, nie mniej zdolnych, w kwiecie kariery lub na jej początku. Nie brakowało artystów zagranicznych. Jedni hołdowali tradycji, inni szukali pięknego brzmienia oferując bardziej wymagające zestawy dźwięków.

Tegoroczna edycja, mimo że jubileuszowa, nie będzie podsumowaniem. To raczej mocniejszy zwrot w stronę nowości, świeżości i spojrzenia w stronę, która już jest lub w niedługim czasie stanowić będzie trzon polskiego jazzu.

Nie zabraknie „gorących” nazw i nazwisk, muzyków już utytułowanych i wielokrotnie nagradzanych. Dobór artystów ma jednak przede wszystkim zapewnić słuchaczom poczucie, że są na bieżąco z jednymi z najciekawszych muzycznych projektów prezentowanych obecnie na polskiej scenie.

Rzecz z pewnością wyjątkowa – Jazzbląg X po raz pierwszy rozgrywał się będzie na 3 scenach – główna w nawie, kameralna w namiocie estradowym i plenerowa.

Prezentacje koncertowe wieńczone będą około godziny 22:00 spotkaniami w formie jam session w klubie Krypta, będzie więc tez okazja na kontakt z muzykami i ich twórczością w mniej formalnych okolicznościach.

Program JAZZBLĄG X:

9 lipca 2021 godz. 18:00 Tomasz Chyła Quintet – scena główna Dąbrowski/Fortuna/Małodobry/Płużek – scena namiotowa Piotr Damasiewicz Into The Roots – scena główna,

10 lipca 2021 18:00 Wacław Zimpel – scena główna The Flash – scena namiotowa Krzysztof Lenczowski Trio – scena główna,

11 lipca 2021 18:00 – Jazzbląg eXtra Aleksandra Kutrzepa Quartet – scena namiotowa EABS (Electro Acoustic Beat Session) – scena główna plenerowa,

Prowadzenie i wesoła konferansjerka – Roch Siciński (Program 2 Polskiego Radia).

Istotnym elementem Jazzbląga X będzie wystawa “Jazz przez sito”. Jest to wystawa grafik wykonanych w Pracowni Technik Druku Artystycznego Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Wszystkie grafiki wykonane zostały w technice serigrafii (potocznie zwanej sitodrukiem) – specjalnie na tę okoliczność. Można ją będzie zobaczyć w trakcie trwania imprezy w krużganku Galerii EL.

Informacje o biletach i więcej szczegółów znaleźć można na wydarzeniu dedykowanym imprezie na profilu FB Centrum Sztuki Galeria EL: https://www.facebook.com/events/468144464486937

Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu UM w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register