Filmy rosyjskie w kinie Światowid w Elblągu

Dyskusyjny Klub Filmowy im. A. Munka zaprasza na projekcje w ramach Replik Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Projekcje w każdą środę od 7 do 21 lipca!

Organizowany od 2007 roku Festiwal Filmów Rosyjskich ‘Sputnik nad Polską’ to unikalna okazja do zapoznania się z najnowszymi produkcjami filmowymi z Rosji, które rzadko kiedy docierają na polskie ekrany. Po nietypowej (bo rozgrywającej się wyłącznie w przestrzeni Internetu) 14. edycji, Sputnik wraca do sal kinowych, by ponownie zachwycać widzów niezwykłym bogactwem rosyjskiej kinematografii.

Kino Światowid pokaże 3 nagradzane produkcje. Są to “Wielorybnik” – najlepszy film weneckiej sekcji Giornate degli Autori, rozgrywający się w społeczności autochtonicznych Czukczów, “Francuz”, którego reżyserem jest Andriej Smirnow oraz przewrotne kino akcji – “Wielka poezja.

Program:

7.07 godz. 18:00 “Francuz”, reż. Andriej Smirnow, Rosja, 2019, 128 min Tytułowym ,,Francuzem” jest Pierre Durand, syn uciekinierki z Kraju Rad, który dwanaście lat po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przyjeżdża do ojczyzny swojej matki – oficjalnie po to, aby badać dzieje rosyjskiego baletu; nieoficjalnie, aby odnaleźć (jeśli ten jeszcze w ogóle żyje) swojego prawdziwego ojca, byłego carskiego oficera, hrabiego Aleksieja Tatiszczewa, aresztowanego i zesłanego do Kazachstanu w ramach Wielkiej Czystki. Pierre wchodzi w środowisko moskiewskiej inteligencji i szybko poznaje na własnej skórze, na czym polega w praktyce, znaczony totalną inwigilacją obywateli podejrzewanych o nieprawomyślność, chruszczowowski „socjalizm z ludzką twarzą”.

14.07 godz. 18:00 “Wielorybnik”, reż. Filipp Jurjew, Rosja, 2020, 93 min Gdy do rybackiej osady dociera Internet, nastoletni Liosza i jego przyjaciel Kolian wykorzystują go głównie do przeglądania erotycznych wideoczatów. Tak poznają piękną blondwłosą dziewczynę z Detroit, która ukrywa się pod kuszącym nickiem HollySweet999. Jej egzotyczna dla młodego Czukcza uroda wywołuje w chłopcu emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić; z czasem zmieniają się one w prawdziwą obsesję. Tak silną, że Liosza jest w stanie porzucić rodzinną wieś i stojącego nad grobem dziadka, by ruszyć w pogoń za iluzją.

21.07 godz. 18:00 “Wielka poezja”, reż. Aleksandr Łungin, Rosja, 2019, 120 min Bohaterami swej opowieści uczynił dwóch młodych mężczyzn, którzy po powrocie z konfliktu w Donbasie znajdują pracę jako ochroniarze w prywatnej firmie. Do ich obowiązków należy przede wszystkim eskortowanie transportów z pieniędzmi do i z banku. Los sprawia, że pewnego dnia stają się świadkami napadu: Wiktor zachowuje się w stu procentach profesjonalnie, za co zostaje później odpowiednio nagrodzony, Liocha, który nie wyleczył się jeszcze z wojennych traum, zwyczajnie tchórzy. To dramatyczne wydarzenie sprawia, że relacje między przyjaciółmi zostają wystawione na ciężką próbę, lecz z drugiej strony pozwala im także spojrzeć w głąb siebie i podjąć ważkie decyzje dotyczące jutra.

Cena biletu: 12 zł

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register