Trwa test nowych autobusów na ulicach stolicy

Przygotowanie do rozpoczęcia realizacji umowy na obsługę linii ZTM przez 100 nowych autobusów wchodzą w decydującą fazę. Na ulicach Warszawy można już zauważyć autobusy, które firma Mobilis za kilka tygodni wprowadzi do ruchu. Są to przegubowe Mercedesy Connecto G oraz krótkie 9-metrowe Solarisy Alpino 8.9. Autobusy kursują, na razie jeszcze bez pasażerów, w ramach testów.

Rozpoczęły się testy dynamiczne systemów elektroniki pokładowej. Aby pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego mogli sprawdzić i certyfikować pojazdy, niezbędne są przejazdy po trasie różnych linii. Autobusy w tym czasie muszą mieć włączone wszystkie wyświetlacze, na których prezentowane są oznaczenia linii czy trasa oraz muszą zatrzymywać się na przystankach. Dla oczekujących pasażerów może być to nieco mylące, dlatego autobusy mają na drzwiach plakaty ze znakiem zakazu i informacją “Prosimy nie wsiadać”. Pasażerowie powinni więc zwracać uwagę na oznaczenia na drzwiach. W przypadku zobaczenia takiego autobusu, nie powinni próbować do niego wsiadać. Jednocześnie ZTM prosi pasażerów o wyrozumiałość w takiej sytuacji.

Przy okazji warto wspomnieć, że pojazdy prywatnych operatorów nie będą już oznaczane literą “A” i trzema cyframi. Jest to pozostałość po formule obsługi linii, która zadebiutowała na ulicach Warszawy 25 lat temu. Prywatni przewoźnicy, zwani ajentami, przejmowali obsługę całych, z reguły peryferyjnych linii. Kondycję techniczną ówczesnych ich autobusów i tych, którymi będą świadczyć usługi obecnie dzieli przepaść. Dlatego litera “A” znika. Autobusy firmy Mobilis kursujące w ramach nowego kontraktu otrzymają numery z przedziału 9201-9254 (Solarisy) oraz z 9801-9854 (Mercedesy). Równocześnie zmienia się cały system oznakowania pojazdów oparty na jednolitej czcionce, kolorystyce i ikonografii, która zagościła już na stacjach metra linii M2 oraz na wiatach przystankowych projektu Przystanek Komunikacji Miejskiej. Tworzy to spójny system informacji wizualnej transportu publicznego. Wkrótce dokładniej przedstawimy nowe pojazdy i ich oznakowanie.

 

źródło: ztm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register