Władze Elbląga szykują nam podwyżki. Mamy z własnej kieszeni wspomóc ZKM

Komunikacja miejska w Elblągu kuleje. Jaki pomysł mają włodarze Elbląga? Chcą zmusić zmotoryzowanych mieszkańców miasta do korzystania z autobusów i tramwajów. Jak to zrobić? Podnieść ceny opłat w Strefie Płatnego Parkowania.

Idea jest szczytna, zachęcić mieszkańców Elbląga do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast jazdy własnym samochodem. To potrójna korzyść – mieszkańcy wspierają miejską komunikację, miasto jest mniej zatłoczone ruchem samochodowym, jest to rozwiązanie proekologiczne.

Jest jednak jeden problem. Mieszkańcy Elbląga na funkcjonowanie komunikacji miejskiej narzekają, wskazując, że kursy autobusów i tramwajów są źle skonstruowane, a na przejazd trzeba długo czekać. Wybierając więc jazdę własnym samochodem, mimo rosnących cen paliwa na stacjach benzynowych.

Wygląda więc na to, że ekipa prezydenta Wróblewskiego – chcąc ratować padającą komunikację miejską w Elblągu, sięgnie do kieszeni zmotoryzowanych mieszkańców miasta, każąc im więcej płacić za możliwość parkowania. To jednak nie koniec, ponieważ od nowego roku…zdrożeją też bilety za przejazdy źle funkcjonującą komunikacją miejską.

– Według władz miasta proponowane zmiany powinny zachęcić kierowców pojazdów osobowych do poruszania się miejską komunikacją zbiorową, przy jednoczesnej podwyżce cen biletów w komunikacji miejskiej. Zmiany mają również łatać dziurę w ZKM Elbląg i zwiększyć dostępność miejsc parkingowych – wskazuje radny Rafał Traks. – Problemu to nie rozwiąże, bo mieszkańcy nie będą chcieli się przesiąść na drogi i źle skomunikowany transport publiczny (skargi w imieniu mieszkańców zgłaszamy od stycznia), a autorzy projektu zmuszają mieszkańców do kombinowania z miejscami parkingowymi na osiedlach.

Jak mają wyglądać podwyżki za parkowanie w Elblągu?

Bilet za 50 gr, który uprawnia do parkowania w czasie 15 minut, będzie obowiązywał 14 min.

Opłata za pierwszą godzinę postoju wzrośnie do 2,20 zł, (obecnie 1,90 zł) druga kosztować będzie 2,40 zł (obecnie 2 zł), trzecia 2,60 zł (obecnie 2,10zł), czwarta i kolejne – 2,20 zł (obecnie 1,90 zł).

Abonament „G“ zostanie zastąpiony przez typ „S“, z którego korzystać będą mogli wszyscy zainteresowani. Abonament „S“ ważny będzie w jednym sektorze. Tygodniowy abonament kosztować będzie 20 zł (obecnie brak) miesięczny – 60 zł (obecnie 30 zł) kwartalny – 170 zł (obecnie 90 zł), półroczny – 320 zł (obecnie 150 zł ), dodatkowo znikają „ulgi“ na kolejne samochody. (Sic‼️).

Abonament typu „A“ zostaje, pojawi się abonament tygodniowy w cenie 30 zł, cena miesięcznego to 100 zł (obecnie 60 zł) kwartalnego – 280 zł (obecnie 170 zł), półrocznego – 540 zł (obecnie 300 zł), znikają ulgi na kolejne samochody.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnościami będą miały możliwość zakupu abonamentu „A“ ze zniżką w wysokości 80 lub 95 proc.

Wzrastają tez ceny abonamentu typu „O“ na okaziciela. Miesięczny kosztować będzie 120 zł (obecnie 100 zł ) kwartalny 240 zł (obecnie 275 zł) i półroczny – 660 zł (obecnie 500 zł).

Następuje również wydłużenie godzin funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty trzeba będzie wnosić za parkowanie w godzinach od 9 do 18 ( obecnie 9 do 17 przy Urzędzie do 16) czyli godzinę dłużej niż obecnie) Soboty i niedziele pozostają wolne od opłat co wynika z ustawy.

Wzrasta też opłata dodatkowa za brak uiszczonej opłaty za parkowanie do 70 zł (obecnie 50 zł).

Cała nadzieja teraz w radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy mają możliwość zastopować te podwyżki. W przeciwnym wypadku przedstawiciele Platformy Obywatelskiej jasno dadzą do zrozumienia elblążanom, że Ci mają zapłacić za nieudolność władz miasta.

1 komentarz

  • Elka Reply

    30 października 2021 at 18:50

    Trzeba znać uchwałę która obowiązuje. Piszecie same kłamstwa. Abonament typu G to kwota nie 30 zł lecz za pierwszy samochód 50zl za drugi 40 za trzeci i kolejne 30zl. Półroczne też nie te stawki. Osoba która napisała artykuł niech się zapozna z obowiązującymi stawkami. Wstyd

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register