Przez “wnuczka” straciła 3 tysiące złotych

Dwa przypadki oszustw „na wnuczka” odnotowali 27 marca elbląscy policjanci. W jednym przypadku sprawcom udało się osiągnąć cel. Starsza kobieta przekazała oszustowi 3 tysiące złotych. Policjanci apelują o rozwadze i ostrożność.

To były klasyczne przypadki oszustw „na wnuczka”. Sprawcy telefonowali wczoraj do dwóch starszych osób w Elblągu. Niestety w jednym zdarzeniu starsza pani z ulicy Płk. Dąbka w Elblągu dała się oszukać i straciła oszczędności. Około godziny 13.00 zadzwonił do niej mężczyzna i podał się za jej wnuka. Powiedział kobiecie, że brał udział w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy. Kobieta zgodziła się, a po gotówkę przyjechał młody mężczyzna, który miał być znajomym syna. Kobieta oddała mu 3 tys. złotych.

Podobny telefon odebrała inna mieszkanka Elbląga. Pani z ulicy Leszczyńskiego nie dała się jednak oszukać i zadzwoniła pod 997.

Policja ostrzega!

Należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować – powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

Jakub Sawicki, KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register