Mamy zbyt wysokie ceny prądu i gazu!

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE – przy uwzględnieniu różnic w zarobkach (czyli tzw. parytetu siły nabywczej).

Takie dane podał we wtorek GUS. Wynika z nich, że w UE ceny prądu – przy wzięciu pod uwagę siły nabywczej – wyższe niż w Polsce są tylko w Rumunii, Portugalii, Belgii i Niemczech. W tych krajach są one też wyraźnie wyższe od unijnej średniej.

Zdecydowanie niższymi – niż u nas – tak liczonymi cenami energii elektrycznej mogą pochwalić się m.in. Finlandia, Luksemburg, Holandia, Szwecja, Francja, Malta, Wielka Brytania, Estonia i Austria (tam są one najmniejsze w Unii Europejskiej).

Podobnie jest w przypadku gazu. Jeśli chodzi o jego ceny dla gospodarstw domowych (porównywane przy uwzględnieniu różnic w zarobkach), to najwyższe w UE są w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Czech i Polsce. W tych krajach są one też sporo wyższe od unijnej średniej. Najniższymi – tak liczonymi – cenami gazu w Unii Europejskiej cieszą się Luksemburg, Wielka Brytania, Belgia, Estonia, Chorwacja, Niemcy i Łotwa.

Więcej informacji na ten temat pod linkiem:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/energia-2018-folder,1,6.html

1 komentarz

  • 098 Reply

    21 czerwca 2018 at 18:54

    Ceny pradi u gazu? a gdzie ceny wody!!!!!!!!!!!!!!!!!!to jest jakis kurort? ze woda jest tak droga? masakra jakas.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register