Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków czy leków – stanowią zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, które wyjątkowo niekorzystnie wpływają na jakość życia zarówno chorych, jak i osób w ich najbliższym otoczeniu. Wyjście z nałogu to bardzo żmudny i skomplikowany proces, którego podstawą jest nieprzymuszona wola uzależnionego, jednak nie bez znaczenia okazuje się pomoc specjalistów. Ośrodki leczenia uzależnień to często ostatnia szansa na odzyskanie władzy nad życiem, jednak pozostaje pytanie, jak wybrać odpowiednią placówkę?

Ośrodek leczenia uzależnień – dlaczego warto?

Samodzielna walka z nałogiem, zwłaszcza w bardzo zaawansowanym stadium, zazwyczaj skazana jest na porażkę. Osoba zrywająca z uzależnieniem bez profesjonalnego wsparcia jest bardziej narażona na nawrót choroby aniżeli pacjenci podejmujący leczenie w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień. Zespół wykwalifikowanych lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów oraz psychologów i psychologów klinicznych dysponujących wieloletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień od alkoholu, leków czy narkotyków to znacznie większa szansa na normalne życie.

Leczenie w prywatnej placówce pozwala podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uzależnionymi, a specjaliści, poprzez szczerą rozmowę, próbują dojść do sedna problemu, znaleźć przyczyny uzależnienia i ograniczyć ich wpływ na życie pacjenta. Pobyt w ośrodku zamkniętym to także skuteczny sposób na odizolowanie uzależnionego od pokus, których w codziennym życiu nie brakuje.

Dobry ośrodek leczenia uzależnień – czyli jaki?

Szukając odpowiedniej placówki należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, które mogą świadczyć o tym, że wybrany ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie lub innych okolicach do pierwszy krok do zerwania z nałogiem.

Przy wyborze placówki ośrodka dla uzależnionych należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest on wiarygodny i dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną. Jak „prześwietlić” daną placówkę? Wystarczy wejść na stronę internetową i sprawdzić, czy podaje ona listę specjalistów odpowiedzialnych za leczenie. W sieci łatwo też sprawdzić opinie na temat poszczególnych lekarzy psychiatrów, psychologów czy psychoterapeutów, a także doświadczenia w pracy z nałogowcami. Nie bez znaczenia okazuje się również podejście do pacjentów – empatia, otwartość, dyskrecja i indywidualne podejście to klucz do sukcesu. Uznane placówki oferują zarówno terapie grupowe, jak i spotkania indywidualne, co zwiększa szansę na wyleczenie.

Warto również sprawdzić warunki, jakie panują na terenie wybranego ośrodka. Im lepszy standard zakwaterowania, większa bliskość natury oraz wyższa jakość wyżywienia, tym wyższy komfort pacjentów. Jest to o tyle istotne, że w takim środowisku znacznie łatwiej rozprawić się z demonami przeszłości i w pełni skupić się na leczeniu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register