Marek Omelan odwołany z funkcji prezesa Sądu Okręgowego. „Dopuścił się przewinienia”

Sędzia Marek Omelan nie pełni już funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. Został w trybie pilnym odwołany przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Resort w swoim komunikacie podaje, że Omelan miał się dopuścić „przewinienia służbowego”.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości sędzia Marek Omelan miał się dopuścić ujawnienia informacji objętych ścisłą tajemnicą.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości: „w wyniku zgłoszonego przez Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości przewinienia służbowego, którego dopuścił się prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan, rozpowszechniając informacje z narady sędziowskiej objętej ścisłą tajemnicą, wspomniany sędzia został odwołany z dniem 17 października 2017 roku z pełnionej dotychczas funkcji. Narada ta dotyczyła wyroku w sprawie rodzinnej, która rozpatrywana była w trybie niejawnym, a rozpowszechnienie tych informacji mogło przysporzyć stronom tego postępowania dodatkowego cierpienia i narazić je na szkody.

Do przewinienia doszło podczas wymiany korespondencji między prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu a Radą Miasta Elbląg dotyczącej jednej z ławniczek. Prezes przekazał urzędnikom dokumenty opisujące przebieg narady sędziowskiej objętej tajemnicą. Z tajemnicy tej nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony.

Odwołanie sędziego z funkcji prezesa nastąpiło w trybie pilnym na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zostanie także skierowany wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego”.

 

3 komentarze

 • tomek Reply

  18 października 2017 at 13:21

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

 • noname Reply

  18 października 2017 at 14:10

  Nikt nie może zostać uznany za winnego bez prawomocnego wyroku Sądu w związku z czym odwołania ze stanowiska zostało dokonane z naruszeniem prawa.

 • D.B Reply

  24 października 2017 at 00:37

  Odwolac nalezy lawniczke a nie prezesa Sadu ?Lawniczka dopuscila sie czynu dot.obrazy Sadu w zwiazku ztym prezes domagal sie jej odwolania.Jak sie okazuje jest kolezanka Ziobry.Cala sprawa o niby ujawnienie tajemnicy sadowej zostala zmanipulowana przez ZIOBRE aby nie zostala odwolana chamsko zachowujaca sie na naradzie Sadu lawniczka.
  Oto cala prawda i dobra zmiana zeby ochronic swoja kolezanke Ziobro zwolnil porzadnego,uczciwego czlowieka. DOBRA ZMIANA.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register