Od 15 czerwca – Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego – wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

W dniach 15 czerwca – 30 października 2016 w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52 będzie miała miejsce ciekawa wystawa Znikające krajobrazy.

„Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego ukazuje prawobrzeżną Warszawę w okresie jej dynamicznej urbanizacji i modernizacji, widzianą oczami poety. Punktem wyjścia do obserwacji miasta jest powieść „Chamowo”, powstała w 1975 r., gdy Białoszewski przeprowadził się ze Śródmieścia do mieszkania przy ulicy Lizbońskiej 2.

Zapraszamy do przestrzennej lektury fragmentów „Chamowa” i innych utworów literackich Białoszewskiego, a także posłuchania jego głosu – elementem wystawy będą nagrania magnetofonowe zarejestrowane przez poetę. Uzupełnione o zdjęcia wykonane przez mieszkańców okolic opisywanych w książce i materiały prasowe, układają się one w opowieść o prawobrzeżnej Warszawie, a zwłaszcza Pradze-Południe lat 70. i 80. XX w. Zapisany w powieści rok życia pisarza na „Chamowie” staje się kanwą naszej „opowieści przestrzennej”. Rozpoznając tereny rozpościerające się wokół Kępy Gocławskiej, gdzie mieszkał Białoszewski, wchodzimy do wnętrza utworu literackiego. Proponujemy spojrzenie oczami pisarza na procesy zagarniania przez wielkie miasto i nowoczesność słabo zurbanizowanych obrzeży: Grochowa, Gocławia, Saskiej Kępy czy Przyczółka Grochowskiego.

Wystawa zachęca nie tylko do podążania śladem Białoszewskiego po prawobrzeżnej Warszawie, ale również do refleksji nad procesami urbanizacyjnymi, wspólnymi dla wszystkich rozbudowujących się miast.

Wystawa czasowa: 15 czerwca – 30 października 2016
Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy
ul. Targowa 50/52
Godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek-niedziela 10.00-18.00, czwartek 10.00-20.00

 

źródło: kulturalna.warszawa.pl, foto: screen

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register