On chrapie i co teraz?

Czy wiesz, że chrapanie jest dziedziczne? Czynniki genetyczne to główna przyczyna chrapania aż u 70% osób. Zapewne nie raz słyszałaś o przypadkach, w których chrapanie jednego z członków rodziny uniemożliwia wypoczynek wszystkim pozostałym.

Przyczyny

Ponoć osoby śpiące na plecach chrapią znacznie częściej niż osoby śpiące na boku lub na brzuchu. Badacze odkryli, że na to czy dana osoba chrapie czy nie, największy wpływ mają trzy główne czynniki. Wystarczy, że u osoby pojawi się jeden z nich, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że zacznie ona chrapać. Oto one:

  • nadwaga
  • palenie papierosów
  • picie alkoholu

Jeśli więc nie chcesz przeszkadzać sobie i swojej rodzinie, zacznij przywiązywać wagę do swojej sylwetki, nawyków żywieniowych i stylu życia. Koniecznie rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Nie tylko sprawi to, że chrapanie przestanie być Twoim problemem, ale też ogólnie poprawi jakość Twojego życia.

Do innych czynników wywołujących problemy z oddychaniem podczas snu możemy zaliczyć również alergie lub infekcje układu oddechowego.

Właśnie dlatego niektórzy ludzie chrapią tylko zimą lub wiosną, po czym dolegliwość ta ustępuje latem. Dzieje się tak dlatego, że infekcje górnych dróg oddechowych i zatkany nos to domena przede wszystkim zimowych przeziębień; z kolei wiosna to sezon pylenia różnych roślin i związanych z tym alergii.

To już wiesz czemu chrapiesz….

Chrapanie danej osoby może sięgać 50-100 decybeli, a jest to hałas, który potrafi wytwarzać na przykład… młot pneumatyczny. Nic więc dziwnego, że jeśli Twój partner chrapie, masz ochotę jak najszybciej uciekać do innego pokoju, skoro śpiąc w jednym łóżku czujesz się jak na placu budowy.

Snoring Association przeprowadziła między innymi badania, które udowodniły, że śpiąc z chrapiącym partnerem w ciągu życia tracimy nawet 2 lata snu, a chrapanie prowadzi także do dalszych konsekwencji, takich jak bezdech, wahania nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją czy koszmary.

Co więcej, każdy z tych problemów może przyczynić się nawet do rozpadu małżeństwa.Wiele par, w których jedna z osób chrapie, skłania się więc ku spaniu w osobnych sypialniach. Specjaliści ostrzegają jednak, że może być to przyczyna szybszego rozstania.

Powszechnie uważa się także, że mężczyźni chrapią częściej niż kobiety i jest to w 100% prawda, choć różnica nie jest tak duża jakby się mogło wydawać. W rzeczywistości chrapie około 40% mężczyzn i 30% kobiet.

Uważaj więc zanim wyrzucisz swojego partnera z sypialni, bo może się okazać, że nie jesteś jedyną osoba w Waszym związku, która chrapie. Chcesz poznać więcej liczb? 45% dorosłych chrapie co najmniej raz w tygodniu, a 25% – nawet 2-3 razy w tygodniu. Jak dotąd badania nie wykazały ścisłej relacji między krajem pochodzenia a chrapaniem, jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że spośród wszystkich europejskich nacji najczęściej chrapią Włosi.

źródło: krokdozdrowia.pl, foto: zdrowie.dziennik.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register