24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

O tym, jak walczyć z chorobą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z największych zagrożeń cywilizacyjnych – co roku 24 czerwca przypomina Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

– Osteoporoza to przewlekła, metaboliczna choroba szkieletu, charakteryzująca się postępującym spadkiem masy kostnej z osłabieniem struktury przestrzennej kości i w konsekwencji skutkującą zwiększoną podatnością na złamania. Dotyczy najczęściej kobiet po menopauzie, ale może być wywołana przewlekłym przyjmowaniem niektórych leków, na przykład sterydów. Czynnikami, które usposabiają do powstania choroby są czynniki genetyczne, niska masa ciała, używki, dieta uboga w wapń, białko, witaminę D oraz choroby takie jak: cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów.

Przez lata choroba może przebiegać bezobjawowo, a nagle pojawiają się dolegliwości, głównie ból kończyn po dłuższym wysiłku fizycznym lub ich obciążaniu, a ostatecznie także złamania, i to nawet na skutek małych urazów.

Aby w porę wykryć chorobę i zapobiegać jej rozwojowi zaleca się wykonanie badania gęstości kości po 45. roku życia. Najczęściej ocenia się gęstość kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Profilaktyka polega także na usuwaniu czynników ryzyka, czyli uzupełnianiu niedoborów żywieniowych poprzez suplementację wapnia, w szczególności witaminy D i białka. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna (spacery, pływanie, codzienna gimnastyka) mająca na celu wzmocnienie kości i mięśni, odpowiadających za prawidłową postawę ciała. Jako lekarze zalecamy racjonalne korzystanie z kąpieli słonecznych w celu zwiększenia syntezy witaminy D w skórze. Konieczne jest wyeliminowanie alkoholu oraz nikotyny z organizmu.

Na chorobę na świecie cierpi już co trzecia kobieta i co dziewiąty mężczyzna. W Polsce – około 25 procent kobiet i 13 procent mężczyzn po 60.roku życia – przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

źródło: rynekaptek.pl, foto: rynekaptek.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register