15-latek ukradł dmuchawę i uciekał…samochodem

Policjanci drogówki w piątkowe popołudnie zauważyli pojazd, którym kierował znany z wcześniejszych zdarzeń 15-letni mieszkaniec Braniewa. Młody kierowca odpowie teraz za jazdę bez wymaganych uprawnień oraz za inne przewinienia, których się dopuścił. Nie on sam jednak poniesie konsekwencje.

Policjanci patrolujący teren Braniewa zauważyli pojazd, którym kieruje nieletni, znany policjantom z wcześniejszych zdarzeń mieszkaniec Braniewa. Kiedy 15-latek zorientował się, że został zauważony przez policjantów, porzucił pojazd i oddalił się z miejsca. Funkcjonariusze dotarli do właściciela pojazdu. Mimo, że 15-latek jeszcze nie posiada uprawnień do kierowania, właściciel dał mu kluczyki. Policjantom tłumaczył się tym, że kiedyś w jego wieku też marzył o własnym samochodzie.

Nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym, jednak nie tylko on nie uniknie odpowiedzialności. Właściciel pojazdu, który udostępnił pojazd, odpowie za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień tj. o czyn z art. 96§1 pkt 2 kodeksu wykroczeń.

Kierowanie bez uprawnień przez 15-latka, to nie jedyne przewinienie. Okazało się, że tego samego dnia dopuścił się on kradzieży. W jednym z braniewskich lombardów sprzedał skradzioną sąsiadowi dmuchawę o wartości 700 zł.

Często wśród małoletnich osób panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów. Takie myślenie jest jednak błędem. Przepisy mówią, wprost, że każdy, kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sędzia może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że również konsekwencje ponosi osoba, która pozwala na to, aby za kierownicą usiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300zł.

Nastolatka oddano pod opiekę rodziców, natomiast zebrane materiały dotyczące czynów, których się dopuścił zostaną przekazane do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Braniewie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register