16 kwietnia – Dzień Ochrony Słoni

16 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Słoni, na pamiątkę utworzenia 250-hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Centrum ratownictwa zapewnia schronienie dla zagrożonych słoni z całej Tajlandii, są one tam leczone i rehabilitowane a następnie mogą spokojnie żyć w rodzinnych grupach. Bardziej znanym dniem jest obchodzony 12 sierpnia Światowy Dzień Słoni zapoczątkowany przez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu” opowiadającym o powrocie na wolność słoni azjatyckich żyjących w niewoli.

Kłusownictwo

Naukowcy szacują, że sto lat temu po­pu­la­cja słoni afrykańskich liczyła do 5 do 10 mln osob­ni­ków. W 2012 r. było ich już tylko ok. 400-500 tys. Sytuacja słoni poprawiła się po 1989 roku, kiedy to znalazły się w pierwszym załączniku tzw. Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), co oznaczało wprowadzenie zakazu handlu kością słoniową i innymi częściami ciał słoni oraz samymi zwierzętami. Niestety podjęta przez społeczność międzynarodową w 1997 a następnie w 2002 roku decyzja o zezwoleniu na jednorazową sprzedaż kości słoniowej zarekwirowanej kłusownikom i przemytnikom spowodowały, że cena surowca  na czarnym rynku – wbrew oczekiwaniom – skoczyła w górę zamiast spaść i zmniejszyć podaż (a co za tym idzie zmniejszyć ilość zabijanych słoni). Popyt na kość słoniową w Azji, głównie w Japonii oraz w Chinach jest ogromny, a według Environmental Investigation Agency takie jednorazowe pozwolenie na sprzedaż surowca podważa sens zakaz obrotu kością słoniową, a dodatkowo powoduje dezorientację wśród konsumentów i sprawia, że ​​niemożliwe staje się rozróżnienie między kością słoniową  legalnego i nielegalnego pochodzenia. Rok 2012 był rekordowy pod względem zamordowanych słoni afrykańskich – zginęło ich wówczas 25 tysięcy. Populacja afrykańskiego słonia leśnego w latach 2002-2013 zmniejszyła się o ok. 65%.

Słonie w niewoli

Współcześnie tak jak dawniej wiele słoni przebywa w niewoli. Szacuje się, że jest ich minimum 12 do 15 tysięcy. 1/3 populacji słoni azjatyckich żyje w niewoli. Słonie te znajdują się w ogrodach zoologicznych i cyrkach na całym świecie, wiele z nich pracuje również w turystyce, są wykorzystywane prze obchodach różnych świąt i obrzędach w Azji, wykorzystywane są również do pracy fizycznej. Nie istnieją, żadne międzynarodowe przepisy dotyczące warunków życia słoni w niewoli. Nie szukając daleko, warto zastanowić się, jak wygląda życie słonia w cyrku czy w zoo (w Europie w cyrkach żyje ok. 200 słoni).  Ograniczone miejsce, bolesna i okrutna tresura w cyrku lub nuda w zoo, brak możliwości kontaktu ze zwierzętami swojego gatunku, to dla tak społecznych istot prawdziwa tortura.

Jak pomóc słoniom? 

  • Wpłać darowiznę organizacji zajmującej się ochroną słoni np. The David Sheldrick Wildlife Trust.
  • Dowiedz się co robią te organizacje i w jaki sposób wspierają słonie.
  • Włącz się w jedną z akcji poświęconych słoniom,
  • Zrezygnuj raz na zawsze z chodzenia do cyrku z tresurą oraz do zoo.
  • Dowiedz się więcej o słoniach, przeczytaj książkę, artykuł, obejrzyj film.
  • Nie kupuj produktów z kości słoniowej,
  • Bądź świadomym konsumentem i chroń siedliska słoni, wybierając kawę wybieraj kawę z małych spółdzielni z certyfikatem sprawiedliwego handlu i rezygnuj z produktów zawierających olej palmowy – wielkie plantacje kawy i oleju palmowego zakładane są na terenach będących siedliskami słoni. Kupują drewno wybieraj to z certyfikatem FSC.
  • Zarażaj innych swoją troską o słonie.

elephant-1169258_1280

 źródło: ekokalendarz.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register