Bój o mosty i wieżę. Politycy odwrócili się plecami. Interweniował prezydent Wróblewski

W obecnym okresie kampanii wyborczej politycy wiele nam obiecują. Po wyborach niektórzy z nich odwracają się jednak do obywateli plecami, gdy ci zwracają się do nich o pomoc. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku interwencji w sprawie niszczejących mostów na Kanale Elbląskim i wieży widokowej nad Jeziorem Drużno.

Elbląscy parlamentarzyści – Jerzy Wilk (PiS) oraz Jerzy Wcisła (PO) nie byli zupełnie zainteresowani działaniem w celu doprowadzenia do używalności mostów na Kanale Elbląskim. Mimo iż w tej sprawie w ich biurach interweniował jeden z elblążan.

O niszczejących mostach nad Kanałem Elbląskim, których nie objął remont tego obiektu, pisaliśmy wielokrotnie. Nie można było jednak ustalić, kto jest ich właścicielem, i kto powinien przeprowadzić prace naprawcze. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku wskazywał, że to miasto Pasłęk odpowiada za mosty. Burmistrz Pasłęka odbijał piłeczkę i dowodził, że obiekty znajdują się w zarządzie RZGW, ponieważ są zlokalizowane na terenach, których właścicielem jest Skarb Państwa.

Jak przypomina nasz Czytelnik, w tej sprawie zwracał się o pomoc i interwencję do lokalnych parlamentarzystów – Jerzego Wilka (PiS)oraz Jerzego Wcisły (PO). Politycy nie byli jednak zainteresowani takim działaniem.

– Mówiłem o niszczejących mostach na Kanale Elbląskim oraz o spalonej wieży widokowej nad Jeziorem Druzno. Niestety żaden z tych polityków nie podjął interwencji – pisze nasz Czytelnik.

Jerzy Wcisła, senator Platformy Obywatelskiej, tak to bezradnie tłumaczył.

– Z różnych powodów nie zająłem się sprawą do tej pory, ale sprawa rzeczywiście warta jest zainteresowania. Jezioro Druzno z racji swoich naturalnych walorów (bogate siedlisko ptaków) stanowi wartość turystyczną, którą warto wykorzystać – tłumaczy senator Wcisła. – Nie wiem, w jaki sposób można wesprzeć odbudowę wieży: czy spróbować znaleźć źródło wsparcia finansowego dla samorządu, czy wskazać instytucję, która powinna przyjąć to zadanie, jako własne. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że do końca tygodnia jestem w Senacie, nie jestem w stanie dzisiaj określić, w jaki sposób i w jakim kierunku będą skierowane moje działania.

Warto dodać, że w przypadku mostów na Kanale Elbląskim interweniował prezydent miasta Witold Wróblewski.

Witold Wróblewski wystosował pismo do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Prosi w nim o szybkie wyjaśnienie tej sytuacji i przekazanie wszystkich informacji w tej sprawie. Przypomnijmy, że również burmistrz Pasłęka interweniował w tej sprawie.

– Historia z mostami zakończyła się happy endem. Co prawda nie wiadomo, kto jest właścicielem, kto zawinił, i kto poniósł teraz koszty, ale mosty mają nowe poręcze i oznakowanie szlaku wodnego. Teraz jest przynajmniej bezpiecznie zarówno dla poruszających się po moście, jak i pod mostem – napisał do nas Czytelnik.

RZGW w Gdańsku dokonał jednak drobnych napraw uszkodzeń mostów, które powstały w czasie remontu Kanału Elbląskiego. Nie są to jednak gruntowne renowacje a raczej zabezpieczenia. RZGW wskazuje, że większych remontów obiektów nie może przeprowadzić, ponieważ… nie jest właścicielem obiektów.

3 komentarze

 • MagdalenKa Reply

  19 października 2018 at 08:27

  Ale właścicielem tych mostów jest marszałek województwa. Dlaczego Witold Wróblewski kiedy był wicemarszałkiem województwa nie naprawił tych mostków? Dziwny ten artykuł.

 • Dariusz Babojć Reply

  19 października 2018 at 16:39

  Odpowiedź jest banalnie prosta mosty zdewastowano z pięknych starych okuć jak Witold Wróblewski był już Prezydentem Elbląga! Jak był członkiem Zarzdu Województwa nie było sensu wymieniać pięknych w dobrym stanie poręczy, które zostały ukradzione podczas rewitalizacji kanału!

 • Dariusz Reply

  19 października 2018 at 16:40

  Odpowiedź jest banalnie prosta mosty zdewastowano z pięknych starych okuć jak Witold Wróblewski był już Prezydentem Elbląga! Jak był członkiem Zarządu Województwa nie było sensu wymieniać pięknych w dobrym stanie poręczy, które zostały ukradzione podczas rewitalizacji kanału!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register