Czy to jest szansa dla Elbląga?

W piątek 12 lipca miałem przyjemność uczestniczyć w Chełmie w konferencji Porozumienia, podczas której zaprezentowaliśmy propozycje programowe dla małych, średnich i dużych miast. Program, który nazwaliśmy Miasto Plus diagnozuje największe problemy miejskich samorządów i wychodzi im naprzeciw – informuje radny miejski Piotr Opaczewski.

Kluczowym wyzwaniem przed naszym samorządem jest depopulacja. W 2000 roku w Elblągu żyło ponad 130 tys. mieszkańców. Od utraty statusu miasta wojewódzkiego w 1999 roku ta liczba dramatycznie spada. Wg. GUS w 2017 roku było nas niewiele ponad 120 tysięcy i do 2030 roku spadnie o kolejne 10 tysięcy.

Jedną z głównych propozycji dla średnich miast jest tzw. deglomeracja, czyli przeniesienie do byłych miast wojewódzkich niektórych centralnych urzędów. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Pani Minister Jadwigi Emilewicz przygotowało listę ponad 30 takich instytucji oraz listę potencjalnych miast. Jest na niej także Elbląg, choć dziś za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

Chcemy też zasięgnąć opinii lokalnych środowisk. Pod adresem www.miastoplus.info czekamy na propozycje oraz pomysły elbląskich samorządowców i zwykłych elblążan.

Elbląg ma wszystko, żeby stać się miastem, w którym chce się żyć. Jest miastem pełnym zieleni, z bogatą ofertą kulturalną, miastem o bardzo dobrym dostępie do opieki zdrowotnej (w rankingu na najzdrowszy samorząd Dziennika Gazeta Prawna w 2018 roku Elbląg uplasował się na trzecim miejscu wśród miast), z najlepszymi w województwie szkołami, siedzibą dwóch uczelni oraz miastem o ogromnym potencjale inwestycyjnym.

 

Jestem przekonany, że Program Miasto Plus da nam dodatkowy impuls rozwojowy.

Piotr Opaczewski

   

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register