Jak wybrać najlepszą szlifierkę do szlifowania materiałów budowlanych?

Takie narzędzie nadaje się do obróbki metalu, kamienia, płytek i drewna, a zakres jego możliwości obejmuje cięcie, szlifowanie i polerowanie. W sklepach budowlanych znajdziesz zarówno budżetowe modele szlifierek do użytku domowego, jak i droższe narzędzia przeznaczone do profesjonalnej pracy. Jak wybrać najlepszy model? Oto kilka kryteriów, które musisz wziąć pod uwagę.

Średnica tarczy

Jednym z kluczowych parametrów szlifierki jest średnica tarczy, z jaką pracuje narzędzie. Od niej zależy głębokość cięcia, a także wielkość obrabianej powierzchni. Średnica tarczy może wynosić:

  • 115 mm;
  • 125 mm;
  • 150 mm;
  • 180 mm;
  • 230 mm.

Różne średnice tarczy lepiej lub gorzej poradzą sobie z konkretnymi zadaniami. Do prac domowych i drobnych najczęściej kupowane są szlifierki o średnicy tarczy 115 lub 125 mm. Szlifierka kątowa z taką tarczą nadaje się do cięcia profili metalowych, polerowania i szlifowania różnych materiałów, a także cięcia płytek ceramicznych i blach.

Jeśli chcesz ciąć grubościenne rury metalowe, betonowe słupy czy cegły, wykonać głębokie rowki w ścianach lub wyciąć otwór kamiennej ścianie, potrzebujesz mocnej szlifierki z maksymalną głębokością cięcia.

Moc szlifierki

Moc szlifierek kątowych https://distar.eu/ waha się średnio od 600 do 1000 W w przypadku modeli jednoręcznych i od 1800 do 2500 W dla dwuręcznych. Do większości prac domowych odpowiednie jest narzędzie o mocy od 700 do 1300 W. Do użytku profesjonalnego lub ciężkich prac lepiej wybrać szlifierkę kątową o mocy ponad 1500 W.

Zaletą mocnej szlifierki jest to, że poradzi sobie z niemal każdym zadaniem w krótkim czasie. Wadą większej mocy jest duży ciężar narzędzia i niewygoda pracy w trudno dostępnych miejscach. Potężna szlifierka jest też trudniejsza do trzymania w sytuacjach awaryjnych.

Liczba obrotów na minutę

Ilość obrotów, jakie szlifierka wykonuje w ciągu 1 minuty, to również ważny parametr. Jeśli kręci się zbyt szybko, tarcza może pęknąć lub mechanizm obrotowy może się zepsuć, a jeśli kręci się wolno, szybciej się zetrze. Na korpusie narzędzi powinna widnieć informacja o dopuszczalnej liczbie obrotów na minutę.

Wartość graniczna może wynosić od 2,8 tys. do 11 tys. obr./min i można ją zmienić za pomocą specjalnego mechanizmu. Optymalne poziom obrotów określa się w zależności od wybranego materiału, np. 2,8 tys. wystarczy do polerowania marmuru, a ok. 6 tys. do cięcia metalu.

Wybierając szlifierkę do prac budowlanych, warto zwrócić uwagę również na funkcje dodatkowe takie jak system łagodnego startu, który pozwala uniknąć gwałtownego szarpnięcia tarczy przy uruchamianiu, system antywibracyjny czy ochrona przed przegrzaniem.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register