Zatrzymano 33-letniego mężczyznę podejrzewanego o podpalenia

Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego po pościgu zatrzymali 33- latka podejrzewanego o podpalenia. Ilość podpaleń i pożarów, jakie mają miejsce w powiecie piaseczyńskim, była jedną z przesłanek zainicjowania przed kilkoma dniami przez Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie, specjalnych działań policji, nadleśnictwa i straży pożarnej w celu zapobieżenia tym zagrożeniom.

Skala podpaleń łąk i tzw. nieużytków w powiecie piaseczyńskim była na tyle duża, że przed kilkoma dniami z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji insp. Roberta Kokoszki, odbyła się debata społeczna poświęcona w całości właśnie zagrożeniom związanym z pożarami.

Efektem zawartych wówczas porozumień pomiędzy policją, strażą pożarną i leśnikami jest między innymi całodobowy monitoring miejsc szczególnie zagrożonych podpaleniami i prowadzenie wspólnych patroli.

Jednym z głównych zadań jest zatrzymanie osób popełniających to przestępstwo. I to właśnie dzięki skoordynowanym działaniom służby dyżurnej komendy w Piasecznie i policjantów z referatu patrolowo-interwencyjnego, już kilkanaście minut po otrzymaniu informacji o podpaleniu łąki w pobliżu miejscowości Siedliska, policjanci zauważyli i podjęli pościg za mężczyzną podejrzewanym o wzniecenie pożaru.

33-latek został zatrzymany i przewieziony do komendy w Piasecznie. Policjanci nie wykluczają, że mężczyzna ten może odpowiadać za inne podpalenia w tej okolicy. Z informacji od strażaków wynika, że tylko w ciągu ostatnich czterech dni w tej okolicy interweniowali już sześciokrotnie!

Pamiętajmy.

Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu, czy łąk stwarzając zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego.
Pożary lasów i łąk rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi oraz budynków sąsiadujących z tymi terenami. Ponadto pożary łąk i tzw. nieużytków powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.
Aby uniknąć pożarów zwracamy się z apelem o przestrzegania podstawowych zasad:
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
Wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.
Pożary nieużytków, z uwagi na charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę strażaków oraz ilość potrzebnego sprzętu do ugaszenia ognia. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu osób odpowiedzialnych za podpalenia, prosimy o natychmiastowy kontakt z policją.

 

Źródło: policja.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register