Eko Patrol apeluje – nie porywaj młodych ptaków!

Pomagać – tak, ale z rozwagą. Strażnicy miejscy z Patrolu Eko reagują na każde wezwanie mieszkańców. Nie zawsze jednak ich interwencja jest potrzebna. Specjaliści apelują: bądźmy empatyczni i wyczuleni na potrzeby zwierząt, ale podejmujmy przemyślane działania. Szczególnie, gdy chodzi o młode ptaki.

Złe skutki dobrych chęci

W okresie od 1 kwietnia do 31 maja strażnicy miejscy z Patrolu Eko przeprowadzili blisko 1,5 tys. interwencji, podczas których podjęli 1326 ptaków. Przełom maja i czerwca to okres, gdy młode ptaki uczą się latać i poznają najbliższe otoczenie. Strażnicy miejscy z Patrolu Eko otrzymują wtedy najwięcej zgłoszeń dotyczących podlotów, które opuściły już gniazda.

Wczesne opuszczenie gniazda przez podloty to element szkoły przetrwania. Im szybciej ptaki opuszczą gniazdo, tym mają większe szanse nauczyć się pod okiem rodziców prawidłowego rozpoznawania zagrożeń i właściwego na nie reagowania. To także mniejsze szanse, że wszystkie młode ptaki padną ofiarami drapieżników atakujących gniazdo. Może się wydawać, że podloty są pozostawione same sobie, a jednak nie zawsze tak jest. Dorosłe ptaki obserwują swoje maluchy i porozumiewają się z nimi głosem.

Nie ruszaj młodych ptaków bez potrzeby!

„Porwanie” to przerwanie lekcji życia dokonane w dobrej intencji. Ludzie, kierując się troską o bezpieczeństwo młodych ptaków, podejmują je nie mając świadomości, że podloty zdobywają niezbędne do przetrwania umiejętności pod opieką rodziców. Zanim wezwiemy Patrol Eko do młodego ptaka zastanówmy się czy interwencja ludzi jest niezbędna.
Kiedy i jak pomagać młodym ptakom ?
– Kiedy pisklę jest apatyczne, nie reaguje na naszą obecność lub jest tak słabe, że nie ma siły uciekać
– Kiedy ptak ma widoczne obrażenia
– Kiedy znajduje się w niebezpiecznym miejscu – można je przenieść dalej
– Kiedy jesteśmy pewni, że gniazdo spadło lub zginęli rodzice malucha

 

źródło: strazmiejska.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register